Çanakkale'de ‘Medyada Algı Operasyonları, Gazeteciliğin Önündeki Fırsatlar ve Medya ve Demokrasi’ başlıklarında eğitim verildi

2019-06-27 09:00

Çanakkale’de düzenlenen Demokrasi için Medya/ Medya için Demokrasi Programı kapsamında ‘Medyada Algı Operasyonları, Gazeteciliğin Önündeki Fırsatlar, Medyada Demokrasi’ başlıklarında eğitim verildi. Eğitim programına Medya için Demokrasi Program Direktör Yardımcısı Seva Ülman, Çanakkale Gazeteciler Cemiyet Başkanı Hafize Akıncı, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Gazeteciler Cemiyet Başkanı Sefa Özdemir, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi Dr. Engin Çağlak, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruhdan Uzun, Demokrasi İçin Medya/ Medya İçin Demokrasi Program Ulusal Komite Üyesi Prof. Dr. Korkmaz Alemdar katıldı.

Program Direktör Yardımcısı Seva Ulman, açılış konuşmasını yaparak, “Programımızın eğitim çalışmasını Çanakkaleli genç arkadaşlarımızla yürütmek üzere buradayız. Konularında deneyimli akademisyenlerimizin bilgilerinden yararlanacağınızı ümit ediyorum.  Medya İçin Demokrasi programı kapsamında genç gazetecilere ve işinden ayrılmış ama mesleklerini sürdürmeyi amaçlayan meslektaşlarımızın yararlanabileceği çok çeşitli imkanlar ve teşvikler sunuyoruz. Bu tür teşviklerden faydalanmak isteyenler www.mediafordemocracy .org adlı internet sitesine göz atabilir. Cemiyet Başkanımız Hafize Akıncı’ya proje ekibimiz adına çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hafize Akıncı ise, “Gazeteciler Cemiyeti ve Avrupa Birliğinin ortaklaşa yürüttüğü bu eğitim programının Çanakkale’de gerçekleşmesinden dolayı çok mutluyum.   Demokrasi ve medya konusunda alanında uzman akademisyenler siz genç gazetecilere bir eğitim gerçekleştirecek.  Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Gazeteciler Cemiyet Başkanı Sefa Özdemir de söz alarak, “Bu projede de ulusal komitesi olarak konfederasyonu temsilen yer aldım. Proje içerisinde iller de yapılan toplantılara değerli hocalarımız ile beraber ben de katılıyorum. Bizim amacımız Gazeteciler Konfederasyonu olarak Anadolu’da illerde eğitim çalışmaları ile ilgili bir şeyler yapabilmek. Kendi imkanlarımız dahilinde böyle bir şey yapamadığımız için Ankara’da bulunan Gazeteciler Cemiyeti’mizin böyle güzel bir proje içerisinde biz de severek yer aldık ve bu konuda uzman, kıymetli hocalarımızın bilgilerinin sizlere aktarılmasına katkı sunmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.  

Konuşmaların ardından eğitim programı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi Dr. Engin Çağlak’ın ‘Medyada Algı Operasyonları’ başlığı altında başladı. Ardından Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruhdan Uzun, ‘Gazeteciliğin Önündeki Fırsatlar ve Gelecekteki Olanaklar’ konu başlığında genç gazetecilere bilgiler verdi. Son olarak ise Demokrasi İçin Medya/ Medya İçin Demokrasi Program Ulusal Komite Üyesi Prof. Dr. Korkmaz Alemdar, ‘Medya ve Demokrasi’ konusunda bir konuşma yaptı.

Eğitm sonrasında katılımcılara sertifikalar takdim edildi ve ardından toplu fotoğraf çekimi ile program sona erdi.