Aksaray durum değerlendirme toplantısı yapıldı

2019-12-14 02:00

HABER MERKEZİ- Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği (AB) desteğiyle yürütülen Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi (M4D) programı kapsamında Aksaray’da düzenlenen durum değerlendirme toplantısında Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, “Hiçbir dönemde basının bu kadar güven kaybettiği bir süreç yaşanmamıştır” dedi.
Bilgin başkanlığında, M4D heyeti, Başkan Yardımcısı ve M4D program koordinatörü Yusuf Kanlı ile Gazeteciler Cemiyeti Onur Kurulu üyesi Mehpare Çelik, toplantıdan önce Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin’in misafiri oldu. Rektör Şahin, Bilgin ve beraberindeki heyete, mevcut eğitim sistemindeki değişiklikler ve bu konudaki yeni gelişmeler hakkında bilgi verdi.
Heyet ardından Aksaray Üniversitesi tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen “İletişim Buluşmaları” etkinliğinde öğrencilerle bir araya geldi. “Kitle İletişim Araçlarında Türkçe’nin Kullanımı” başlıklı söyleşide konuşan Gazeteciler Cemiyeti Onur Kurulu üyesi Mehpare Çelik, “Dil politize edilemez, yaşayan bir olgudur. Vatanınıza sahip çıkmak için dilinize sahip çıkmak zorundasınız” dedi. Çelik devamla anadil bilincinin yerleşmesinin önemine değinerek, “Anadil bilinci çok erken yaşlarda aileler tarafından verilmeli ki çocuklar bu bilinci edinebilsinler” diye konuştu.
“İnternet yasası çıkarılmalı”
Etkinliğin ardından Aksaray Öğretmenevi’nde yapılan durum değerlendirme toplantısında gazeteciler, yerel gazetelerin sayısının fazla olduğunu, ancak nitelikli gazetelerin görece az olduğuna dikkat çektiler. Öğrencilerin şikayetlerinden bir diğeri ise, mesleğe meraklı yeni neslin yetişemediği konusu oldu. Daha sonra söz alan Cemiyet Başkanı Bilgin internet yasasının çıkarılması gerektiğine işaret ederek, yayın kaynaklarının yasal hale getirilmesinin olumlu olacağını söyledi. Bilgin devamla, “basının bu derece alt sıralara düştüğü bir dönem olmamıştır. Yerel basında da durum böyle. Gazete satışları da buna paralel olarak bir hayli düştü bunun nedeninin ise internet olduğu belirtiliyor ancak sebebi bu değil. İnternet yayıncılığının Amerika’daki gazete satışlarına etkisi %24, orta Avrupa’da %21, Japonya’da ise bu oran daha da düşük. Buna mukabil, Türkiye’deki tirajların düşüşü yüzde 80, Basın İlan Kurumu’nun rakamlarına göre ‘amiral gemisi’ dediğimiz Hürriyet gazetesinin tirajı 90 bin civarında. Dolayısıyla internet gazeteciliği konusunda değil, esas olarak mesleğe olan güven kaybı üzerine önlemler alınmalı” dedi.
“Resmi ilanların kaldırılması durumunda Anadolu’daki gazetelerin neredeyse yarısı kapanır”
Anadolu basınının sorunlarının gündeme gelmediğini de öne süren Bilgin, “Resmi ilanların kaldırılması durumunda Anadolu’daki gazetelerin neredeyse yarısı kapanır. Yerel basında kâğıt krizi ve resmi ilanların yanı sıra önemli sorunların başında kanunsuz yapılan internet yayıncılığı geliyor. Bu konuda internet yayıncılığını denetleyecek yasaların hayata geçirilmesi gerekiyor. Unutulmamalıdır ki çok sesliliğin olduğu yerde demokrasi de olur, çok sesliliği yaşatmak için meslek örgütleri ve gazeteciler bir araya gelerek güç birliği oluşturmalı” diye konuştu. Toplantıda ayrıca Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve M4D program Direktörü Yusuf Kanlı, proje kapsamında gazetecilere verilen destekler konusunda ve bu konuda açılmış ve açılacak paketlerle ilgili bilgi verdi.