Yeni Basın Yasası ve İnternet Haber Sitelerinin Beklentileri - Durum Değerlendirme Toplantısı

2022-12-16 12:52

Yeni basın yasasıyla 2023 Nisan ayında uygulamaya geçecek İnternet Haber Sitesi vasfı kazanma hakkı internet medyası için ne anlama geliyor? Basın İlan Kurumu’nun internet haber siteleri için resmi ilan yönetmeliği hazırlığında neler olmalı? Gazeteciler, akademisyenler ve hukukçular görüşlerini M4D Projesi Durum Değerlendirme Toplantısında paylaşacak.

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği desteğiyle yürüttüğü Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında yurt çapında düzenlenen durum değerlendirme toplantılarında bu kez internet habercilerinin beklentileri ele alınıyor. 22 Aralık 2022 Perşembe günü saat 15.00’te internet üzerinden yapılacak toplantıda Basın İlan Kurumu’nun yeni yönetmelik hazırlıkları, internette resmi ilan ve internet habercilerine basın kartı hakkı getiren yeni yasa ve talepler değerlendirilecek.

Zoom üzerinden düzenlenecek toplantı Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin’in açış konuşmasıyla başlayacak. Toplantıda Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman İrvan, Basın İlan Kurumu’na aktardığı görüşler çerçevesinde “İnternet haber siteleri için öneriler” hakkında konuşma yapacak. Anadolu İnternet Gazetecileri Federasyonu Başkanı Arif Kurt, Ankara görüşmeleri ve Anadolu internet medyasının talepleri hakkında konuşacak. Yeni basın yasası ve BİK yönetmelikleri üzerine çalışan Avukat Gökhan Tekşen konunun hukuki boyutu üzerine internet habercilerine bilgi verecek. Toplantıya aralarında Evrensel.net, Gazeteduvar, Diken, T24 ve OdaTV’nin de bulunduğu internet haber sitelerinin temsilcilerinin yanı sıra Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti yöneticileri de katılacak.

Toplantıya internet medyası temsilcileri, gazetecileri ve basın meslek örgütü temsilcileri katılabilir. 

Kayıt için tıklayın:

https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZwtd-GtpjMtG9YJcGRho8jxAcOw2MFKFBBl

Uygulamayı indirmek ve webinara katılmak için gerekli adımları aşağıda yer alan belgelerde bulabilirsiniz:

Telefondan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Bilgisayardan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.