4

“Tanıklık Mesleği: Gazetecilik”

 

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği finansmanıyla yürütülen Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında, 15 Şubat 2024 Perşembe günü 18.00-19.00 saatleri arasında “Tanıklık mesleği: Gazetecilik” başlıklı söyleşi düzenlenecek.

Moderatörlüğünü gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu’nun üstleneceği söyleşide, gazeteci Rezzak Oral ile “Cinayeti Gördünüz mü?” kitabı çerçevesince uzun yıllar emekçisi olduğu mesleği nedeniyle tanıklık ettiği Türkiye’nin değişimi konuşulacak. Söyleşide, Oral’ın ifadesiyle ülkedeki taşıyıcı kolonlar “ahlak, adalet, özgürlük ve haklar”ın nasıl bir cinayete kurban gittiği ya da nasıl seri cinayetler yaşandığı ele alınacak. Gazeteci kimliğiyle yıllarca Ankara siyasetine tanıklık etmesi bakımından Oral’ın kitabında anılarıyla renklendirdiği Türkiye’ye dair değerlendirmeleri üzerinde durulacak.

Söyleşi sonunda Rezzak Oral, meslektaşları ve okurlarına kitabını imzalayacak.

Söyleşiye fiziken katılım için tıklayınız.

Söyleşiye Zoom üzerinden katılım için tıklayınız

Rezzak Oral: Gazeteci. 58 yaşında. Diyarbakır –  Ergani doğumlu. 41 yıldır Ankara’da yaşıyor. Basın-Yayın kökenli bir basın emekçisi. Milliyet ve Akşam’ da toplamı 25 yılı aşan bir mesaiye sahip. Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin 1995 yılı “Röportaj” dalında birincilik ödülünü kazandı. Sol siyasi yelpazede Ankara gazeteciliğinin en deneyimli isimlerinden birisi. 2018 yılında yayınlanan “Yüreğindeki Darlık” isimli bir şiir kitabı ve 2023 yılında yayınlanan “Cinayeti Gördünüz Mü?” isimli bir anı-anlatı kitabı bulunuyor. Evli, iki erkek çocuk sahibi. Kendi ifadesiyle “iflah olmaz bir Trabzonsporlu”.