Online Söyleşi: Yangın ve Sel Bölgelerinde Habercilik

2021-08-25 01:49

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği finansmanıyla yürütülen Demokrasi için Medya (M4D) Projesi kapsamında 
2 Eylül 2021 Perşembe 16:00'da Yangın ve Sel Bölgelerinde Habercilik başlıklı online söyleşi düzenlenecek.

Moderasyonu gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu’nun üstleneceği söyleşinin konukları, Serdar Özsoy (Serbest Gazeteci), Burak Ütücü (Serbest Gazeteci), Fırat Fıstık (Medyascope), Tamer Arda Erşin (ANKA), Gülşah İnce (FOX TV), Hilmi Hacaloğlu (Serbest Gazeteci -VOA). Türkiye’de son zamanlarda gerçekleşen yangın ve sel felaketlerinde afet bölgesinde görev yapan gazeteciler mesleki tecrübelerini katılımcılara aktaracak.

Kayıt için tıklayın:

https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZwof-6trT4rGdKoJjgxQcutWh--KP85QWhO

Uygulamayı indirmek ve webinara katılmak için gerekli adımları aşağıda yer alan belgelerde bulabilirsiniz:

●      Telefondan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

●      Bilgisayardan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Uygulamayı indirdikten sonra toplantıya doğrudan yönlendirilmemeniz durumunda açılacak ekrana 885 8753 5136 kodunu girerek de katılım sağlayabilirsiniz.

Söyleşi konukları kimdir:

Serdar Özsoy:
1976 yılında Zonguldak’ta doğdu. Baba mesleği gereği farklı kentlerde yaşadı. En büyük hayali olan foto muhabirliğine adım atabilmek için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi MYO’da fotoğraf bölümünde eğitim aldı. Mezun olur olmaz, 1998 yılında Cumhuriyet gazetesi Ankara bürosunda foto muhabiri olarak göreve başladı. 2000 yılında Musa Anter Gazetecilik Fotoğraf ödülünü kazandı. 2004 yılından 2014 yılına kadar Milliyet gazetesi Ankara bürosunda görev yaptı. 2006 yılında fotoğraf dalında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başarı ödülü ve Abdi İpekçi Gazetecilik ödülünü kazandı. 2014 yılından bugüne serbest gazeteci olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Burak Ütücü:
2015 yılında Hürriyet gazetesinde stajyer olarak çalıştı. Anadolu Üniversitesi muhabirliğinin ardından Londra’da bir prodüksiyon şirketinde stajyer editör olarak görev yaptı. Observe Turkey haber sitesi kuruculuğunun yanı sıra Kapsül News'te haber editörlüğü yapıyor.

Tamer Arda Erşin:
Gazeteciliğe 2013 yılında Evrensel gazetesinde başladı. Sırasıyla Anayurt gazetesi, Gazete Duvar’da çalıştı. Halen ANKA Haber Ajansı’nda muhabirlik yapıyor. Çektiği fotoğraflarla 20. ve 21. Metin Göktepe Gazetecilik ödülü aldı. ÇGD, 2018 yılı yılın başarılı gazetecilik ödüllerinde İzzet Kezer Fotoğraf Ödülü’nü verdi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi de asbest üzerine yaptığı araştırmayla 2018 yılı Emre Madran Basın ödülüne layık gördü. Halkevleri’nin 2020 yılı Basın, Sanat ve Dayanışma Ödülleri’nde basın ödülü aldı. Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin (TSYD) 20. Arman Talay Ödülleri’nde Gelecek Vaadedenler Ödülü’ne layık görüldü.

Fırat Fıstık:
1991 Kadıköy/İstanbul doğumlu. 2013’ten beri Cumhuriyet, Yurt, Bianet gibi kurumlarda çalıştı. Kuruluşundan itibaren Medyascope.tv’de muhabirliğe devam ediyor. Medyascope’un yanı sıra Express Dergi ve Gazete Kadıköy’de haberleri yayımlanıyor. İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünde lisans eğitimini, Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yüksek lisans tezini serbest gazetecilik üzerine hazırladı. Ağırlıklı olarak iç politika, kent, çevre ve mülteci sorunu üzerine haberlerle ilgileniyor.

Gülşah İnce:
Gülşah İnce, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldu. Öğrenciyken mesleğe kurumsal dergilerde fotoğrafçılık ve seyahat yazılarıyla adım attı, gazeteciliğe ise muhabir olarak 2006 yılında Doğan Haber Ajansı'nda başladı. Mutfak sayılan ajans haberciliğini 2 yıl sahada sürdüren Gülşah İnce, 2008 yılında FOX Haber ekibine katıldı. Sıcak gündem ve politika haberlerini takip ediyor. Bir çocuk annesi Gülşah İnce, Beykoz Üniversitesi’nde genç gazeteci adaylarına habercilik ve haber yazma dersleri veriyor.

Hilmi Hacaloğlu:
1972’de İstanbul’da doğdu. Saint Joseph Fransız Lisesi’nden sonra Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. 1995’te HBB’de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. NTV’de 13 yıl muhabirlik yaptı. Kosova, Irak ve Gürcistan Savaşları’nı izledi. 2010’da TRT Türk için Ruanda, Uganda, Kolombiya, Venezuela’da dosyalar hazırladı. 2012'de Radyo 24’te Vakanüvis adlı programını hazırlayıp sundu. 2012 Haziran-2013 Ekim arasında Skytürk 360’ta yayınlanan “Şimdi Söz Sizde”yle ekrana geri döndü. Halen VOA Türkçe için haberler hazırlıyor, serbest gazetecilik yapıyor.

Notlar:

● 100'den fazla kayıt olması durumunda toplantı saatinde sisteme giriş yapmış olan kullanıcılara öncelik verilecektir.

● Online söyleşi öncesinde hatırlatma e-postası M4D Projesi tarafından size iletilecek.

● Etkinlikle ilgili sorularınızı [email protected] adresine e-posta ile gönderebilirsiniz.