Online Söyleşi: 30 Eylül 2021- "Savaş Bölgelerinde Gazetecilik: Afganistan”

2021-09-28 06:29

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği finansmanıyla yürütülen Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında 30 Eylül 2021 Perşembe 16:00-17:00 saatleri arasında “Savaş Bölgelerinde Gazetecilik: Afganistan” başlıklı online söyleşi düzenlenecek. Moderasyonu gazeteci Duygu Güvenç’in üstleneceği söyleşinin konuğu deneyimli foto muhabiri Ümit Bektaş. Söyleşide; dünya kamuoyu gündemindeki Afganistan'da çatışma süreçlerine de tanıklık etmiş olan deneyimli foto muhabiri Ümit Bektaş, savaş bölgelerinde gazeteciliğe dair izlenimlerini aktaracak. Ulusal ve uluslararası pek çok ödüle sahip Bektaş, "iliştirilmiş gazetecilik" tecrübesiyle çatışma sahalarında asker-gazeteci ilişkisine de değinecek.

Kayıt için tıklayın:

https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZYod-iprzkiHtIQNnOQphjxHIzqk-anc--2

Uygulamayı indirmek ve webinara katılmak için gerekli adımları aşağıda yer alan belgelerde bulabilirsiniz:

●      Telefondan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

●      Bilgisayardan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Uygulamayı indirdikten sonra toplantıya doğrudan yönlendirilmemeniz durumunda açılacak ekrana 825 0111 2846 kodunu girerek de katılabilirsiniz.

ÜMİT BEKTAŞ KİMDİR?

1972 yılında Ankara’da doğdu. Lise yıllarından itibaren fotoğraf çekmeye başladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. 1993 yılında Milliyet Gazetesi Ankara Bürosunda foto muhabiri olarak göreve başladı. 2004 yılında Milliyet Gazetesi’nden ayrılarak Reuters Haber Ajansı’na geçti. Halen bu ajansta haber fotoğrafçılığı yapıyor. Kariyeri boyunca 50’yi aşkın ülkede görev yaptı. ABD’nin Irak’ı işgalini ve Afganistan’daki NATO operasyonunu iliştirilmiş gazeteci olarak takip etti. Bosna, Cezayir, Kosova, Gürcistan, Sırbistan, Hong Kong, Sudan ve Suriye gibi çatışma bölgelerinde habercilik yaptı. Çektiği fotoğraflar Time ve Newsweek dergilerine kapak oldu. New York Times, Guardian, Le Monde gibi saygın gazetelerde çok sayıda fotoğrafı yayınlandı. 1995 ve 2011 yıllarında Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından verilen yılın basın fotoğrafı ödülüne layık görüldü. 2010 yılında ise Abdi İpekçi gazetecilik ödülünü kazandı. Bunun dışında diğer meslek örgütlerinden aldığı çok sayıda ödülü bulunmaktadır.

Notlar: 

●      100'den fazla kayıt olması durumunda toplantı saatinde sisteme giriş yapmış olan kullanıcılara öncelik verilecektir.

●      Online söyleşi öncesinde hatırlatma e-postası M4D Projesi tarafından size iletilecek.

●      Etkinlikle ilgili sorularınızı [email protected] adresine e-posta ile gönderebilirsiniz.