Online Söyleşi: 3 Şubat 2022- "Avrupa Savaş Eşiğinde mi? Ukrayna Krizi Nereye?"

2022-01-31 12:33

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği finansmanıyla yürütülen Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında 3 Şubat 2022 Perşembe 20:00-21:00 saatleri arasında "Avrupa Savaş Eşiğinde mi? Ukrayna Krizi Nereye?" başlıklı online söyleşi düzenlenecek. Moderasyonu gazeteci Zeynep Gürcanlı’nın üstleneceği söyleşide, Türkiye'nin Karadeniz komşusu olduğu ve Kırım Türkleri nedeniyle yakın diyalog yürüttüğü Ukrayna'nın artık bir kriz bölgesi olması ele alınacak. Mart 2014'te Kırım'ı ilhak etmesi ardından bölgedeki askeri varlığını güçlendiren Rusya'nın Ukrayna'ya olası askeri operasyonu karşısında Avrupa, ABD ile NATO'nun askeri yanıt verme ihtimali konuşulacak. Avrupa'nın yeniden savaşa sürüklenme olasılığı ve bunun Türkiye'ye etkileri, akademisyen Prof. Dr. Hasan Ünal ile NATO deneyimine sahip Emekli Tuğgeneral Ali Er tarafından yorumlanacak.

 

Kayıt için tıklayın:

https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZcoc-yhqTovH9UPdTwFde6kTgQKlp2ARr_P

 

Uygulamayı indirmek ve webinara katılmak için gerekli adımları aşağıda yer alan belgelerde bulabilirsiniz:

Telefondan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Bilgisayardan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Uygulamayı indirdikten sonra toplantıya doğrudan yönlendirilmemeniz durumunda açılacak ekrana 835 4597 1551 kodunu girerek de katılım sağlayabilirsiniz.

 

SÖYLEŞİNİN KONUKLARI HAKKINDA:

 

Prof. Dr. Hasan Ünal: İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nden 1981’de mezun olan Ünal, doktorasını İngiltere’nin Manchester Üniversitesi’nde yaptı. Türkiye’ye dönüşünde Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde göreve başlayan Ünal, burada Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne geçtiği 2008 yılına kadar çalıştı. Gazi ve daha sonra da Atılım Üniversitesi’nde toplam 10 yıl çalışan Ünal 2018 yılında İstanbul Maltepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne geçti. Akıcı bir İngilizceye sahip olan Prof. Dr. Hasan Ünal ayrıca akademik çalışmalarını yürütecek düzeyde Fransızca ve Yunanca bilmektedir.

Ali Er: 1971’de Kuleli Askeri Lisesi’nden, 1974’te Kara Harp Okulu’ndan ve 1975 yılında da tank okulundan mezun oldu. Çeşitli tank birliklerde takım, bölük ve tabur komutanlığı yaptı. Kara Harp Akademisinden 1985’te Kurmay Yüzbaşı olarak mezun oldu. 1991’de de ABD Deniz Piyade Kurmay Koleji’nden mezun oldu. Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri’nde çeşitli karargâh görevlerinde bulundu. Brüksel’de NATO IMS’te görev yaptı ve burada şube başkanı seçilen ilk Türk subayı oldu. Soğuk Savaş sonrasında yeni harekât planlama mimarisi ve komuta yapısının oluşturulmasında harekât sorumlusu olarak görev yaptı. Dönüşünde terörle mücadelede görev yaptı. 2003’te Tuğgeneralliğe terfi etti. Zırhlı Tugay Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Harekat Plan Dairesi başkanlığı yaptı. 2007’de kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. 2011 yılında CHP’nin Askerlik Projesini de hazırladı. Ulusal gazetelerde yer alan değerlendirme ve makaleleri bulunmaktadır.

 

Notlar :

●      100'den fazla kayıt olması durumunda toplantı saatinde sisteme giriş yapmış olan kullanıcılara öncelik verilecektir.

●      Online söyleşi öncesinde hatırlatma e-postası M4D Projesi tarafından size iletilecek.

●      Etkinlikle ilgili sorularınızı [email protected] adresine e-posta ile gönderebilirsiniz.