Online Söyleşi: 27 Mayıs 2021 - M4D Projesi Telif Desteği

2021-05-21 03:07
 
Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği finansmanıyla yürütülen Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında 27 Mayıs 2021 Perşembe 16:00-17:30 saatleri arasında "Gazeteciler Cemiyeti’nin M4D Projesi’nde Telif Desteği Nedir?" başlıklı online söyleşi düzenlenecek.
 
Duygu Güvenç'in moderatörlüğünde; M4D Projesi Editörü Göksel Bozkurt ile M4D Projesi Araştırmacısı Deniz Savaş telif desteği hakkında bilgi verecek ve soruları yanıtlayacaklar. Söyleşinin konukları ise M4D Projesi telif desteği kapsamında haber hazırlayan gazeteciler Dilek Atlı, Sercan Engerek ve Bilal Seçkin.  


 
Söyleşi konuklarının özgeçmişleri
 
Sercan Engerek: Haber muhabiri. 1987 yılında İzmir’de doğdu. 2004’te tamamladığı lise öğreniminin ardından harita-kadastro ve reklamcılık alanlarında çalışarak viyolonsel eğitimi aldı; beş yıl boyunca müzikle ilgilendi. 2012’de Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümüne girdi. İlk gazetecilik faaliyetlerine öğrencilik yıllarında Ordu Hayat Gazetesi ve Atatürk İletişim Gazetesi’nde başladı. 2015’ten itibaren Bağımsız İletişim Ağı’nda (bianet) haber, söyleşi, yazı ve röportajları yayımlandı. Demokrat Haber’de gündeme ilişkin yazılar kaleme aldı. 2017’de Haber Ekspres, 2019’da Ticaret gazetesinde Basın İş Yasası kapsamında muhabir olarak çalıştı. 2020’nin mart ayından beri Gazeteciler Cemiyeti’nin yürüttüğü Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi Projesi’yle çevre ve çalışma yaşamı alanlarında haber üretiyor.
 
Bilal Seçkin: 1991 yılında Batman’da doğdu. Lisans eğitimimi Kars Kafkas Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde tamamladı. İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku bölümünde burslu yüksek lisans yaptı. Dicle Haber Ajansı ve Mezopotamya Ajansı’nda çalıştı. Fotomuhabirliğine yoğunlaştı ve özellikle bu alanda arşiv çalışması yaptı. Şu an Ankara’da serbest gazeteci olarak çalışıyor, SİPA Press’e fotoğraf çalışmaları gönderiyor. Fotoğrafları çeşitle gazetelerin yanı sıra Magma Dergisi, PostSeyyah, Galata Fotoğrafhanesi, Depo Photos, Sipa Press gibi çok sayıda dergi, internet sitesi ve fotoğraf ajanslarında yayınlandı. 
 
Dilek Atlı: 1981 yılında Bursa'da doğdu. İşletme Fakültesi mezunu olmasına rağmen gazetecilik mesleğini seçti. 2011 yılında Olay Medya'da muhabir olarak işe başladı. Sırasıyla Dış Haberler, Şehir Haberleri, Kültür Sanat Haberleri ve ek gazeteler muhabirliği yaptı. Olay TV'de Yüz Yüze adlı kültür sanat programının yapım ve sunumunu üstlendi. Olay FM'de haftalık kültür sanat programının yapım ve sunumunu yürüttü. 2018 Kasım ayında Olay Medya'dan ayrıldı. 2019 yılında serbest gazeteci olarak meslek yaşamını sürdürdü. 2020 yılında Hürriyet Gazetesi Eğitim Haberleri kadrolu muhabiri olarak çalıştı. 2020 Ekim ayı itibariyle Hürriyet'teki görevinden ayrıldı. O tarihten bu yana serbest gazeteci olarak çalışmaya devam ediyor. Bu süreçte Milliyet Sanat, Milliyet Kitap, Hürriyet Eğitim eklerine haber ve röportajlar hazırlarken M4D Projesi’nin desteğiyle haberler yapmaya devam ediyor. Çalışma alanı eğitim, kültür-sanat ve aktüel haberlerden oluşuyor.
 
Kayıt için tıklayın:
 https://zoom.us/meeting/register/tJUucOitqDMvHdTcLhmMbgwXzLnfrhnP1kGi
 
Uygulamayı indirmek ve webinara katılmak için gerekli adımları aşağıda yer alan belgelerde bulabilirsiniz:

●      Telefondan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

●      Bilgisayardan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Uygulamayı indirdikten sonra toplantıya doğrudan yönlendirilmemeniz durumunda açılacak ekrana 913 7156 8570 kodunu girerek de katılım sağlayabilirsiniz.
 
Notlar:
● 100'den fazla kayıt olması durumunda toplantı saatinde sisteme giriş yapmış olan kullanıcılara öncelik verilecektir.
● Online söyleşi öncesinde hatırlatma e-postası M4D Projesi tarafından size iletilecek.
● Etkinlikle ilgili sorularınızı [email protected] adresine e-posta ile gönderebilirsiniz.