Online Söyleşi: 24 Şubat 2022 - “Yargı Gölgesinde Basın ve İfade Özgürlüğü”

2022-02-16 04:49

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği finansmanıyla yürütülen Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında 24 Şubat 2022 Perşembe 20:00-21:00 saatleri arasında “Yargı Gölgesinde Basın ve İfade Özgürlüğü” başlıklı online söyleşi düzenlenecek. Moderasyonu gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu’nun üstleneceği söyleşide, Türkiye'de yargı kararlarıyla basın ve ifade özgürlüğündeki son durum ele alınacak. Ankara Barosu Başkanlığı dönemindeki açıklamalar nedeniyle kendisi de ifade özgürlüğü bağlamında yargılanmakta olan TBB Başkanı Erinç Sağkan, hukukçu bakışıyla yargı ve özgürlükler ilişkisini yorumlarken, yargı alanında uzman gazeteci Alican Uludağ hem kendi yargılanma deneyimini hem de takip ettiği haberlerle ilgili değerlendirmelerini paylaşacak.

 

Kayıt için tıklayın:

https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZAvcOGhqzwqH9GFSvSKX7t4D-5Vgd_h4GWh

 

Uygulamayı indirmek ve webinara katılmak için gerekli adımları aşağıda yer alan belgelerde bulabilirsiniz:

 

Telefondan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Bilgisayardan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

 

Uygulamayı indirdikten sonra toplantıya doğrudan yönlendirilmemeniz durumunda açılacak ekrana 842 7895 7055 kodunu girerek de katılım sağlayabilirsiniz.

 

SÖYLEŞİ KONUKLARI HAKKINDA:

Erinç Sağkan: 1978 Ankara doğumlu. Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi’nden sonra 1999 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Ankara Barosu'nun çeşitli kurul ve merkezlerinde çalıştıktan sonra 2010-2012 yılları arasında Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyeliği, 2014-2016 yılları arasında Ankara Barosu Genel Sekreterliği, 2016 yılından itibaren ise Ankara Barosu Başkan Yardımcılığı yaptı. Daha sonra Demokratik Sol Avukatlar grubu adayı olarak Ankara Barosu Başkanlığı’nı yürüttü. Son olarak Türkiye Barolar Birliği’nin 36’ncı Olağan Genel Kurulu’nda 348 delegeden 182'sinin oyunu alarak Türkiye Barolar Birliği Başkanı seçildi.

 

Alican Uludağ: 1986 yılında Erzincan’ın Tercan ilçesinde doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden 2008 yılında mezun oldu. Aynı yıl Cumhuriyet gazetesinde gazeteciliğe başladı. Burada yargı muhabirliği görevini yürüttü. 11 Ekim 2020’de Cumhuriyet gazetesinden ayrıldı, Olay TV’ye geçti. Olay TV ise iktidar baskısıyla sadece 26 gün yayın yapabildi. Alican Uludağ, 2019’da Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü’ne değer görüldü. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri kapsamında “Siyasal haber” dalında, Cumhuriyet’te yayımlanan ve yargıdaki İstanbul grubu ile Adalet Bakanı arasındaki güç mücadelesini anlatan haberlerle 2020’de ödüle değer bulundu. 12 yıllık gazetecilik yaşamı sürecinde, hakkında yazdığı haberler nedeniyle birçok soruşturma ve dava açıldı. Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Çağdaş Gazeteciler Derneği üyesidir. 


 

 Notlar :

●      100'den fazla kayıt olması durumunda toplantı saatinde sisteme giriş yapmış olan kullanıcılara öncelik verilecektir.

●      Online söyleşi öncesinde hatırlatma e-postası M4D Projesi tarafından size iletilecek.

●      Etkinlikle ilgili sorularınızı [email protected] adresine e-posta ile gönderebilirsiniz.