Online Söyleşi: 24 Haziran 2021- "Sanat ve Habercilik"

2021-06-18 04:59

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği finansmanıyla yürütülen Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında 24 Haziran 2021 Perşembe 16:00-17:00 saatleri arasında “Sanat ve Habercilik” başlıklı online söyleşi düzenlenecek.

Moderasyonu gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu’nun üstleneceği söyleşinin konuğu Yekta Kopan. Söyleşide, sanat haberciliği tartışmaya açılacak.

Kayıt için tıklayın:

https://zoom.us/meeting/register/tJEsduyurjsqGdSlZeXzwz39Uu6J-szmnyAk

Uygulamayı indirmek ve webinara katılmak için gerekli adımları aşağıda yer alan belgelerde bulabilirsiniz:

●      Telefondan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

●      Bilgisayardan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Uygulamayı indirdikten sonra toplantıya doğrudan yönlendirilmemeniz durumunda açılacak ekrana 951 1560 0030 kodunu girerek de katabilirsiniz.


Söyleşi konuğu Yekta Kopan kimdir?

1968 yılında Ankara‘da doğdu. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Babası tiyatro sanatçısı Lütfü Kopan aracılığıyla henüz çocukken, TRT Ankara Radyosu’nda seslendirme çalışmalarına başladı. Sonrasında Çocuk Saati programında bu işin eğitimini aldı. Yekta Kopan’ın sesi Jim Carrey, Geleceğe Dönüş filmi serilerindeki Michael J. Fox, çizgi film karakteri Sylvester ve Buz Devri animasyon film karakteri miskin Sid ile özdeşleşti. Ayrıca Star Wars filmlerinde seslendirme yaptı. Hayalet Gemi dergisinde hikayeleri yayınlandı. Hayvan dergisinde kısa metinler, sinema dergisi Altyazı’da film eleştirileri yazdı.

NTV’de her gün yayınlanan kültür-sanat programı “Gece Gündüz”ün uzun süre sunuculuğunu üstlendi. Radikal gazetesinde kültür-sanat ve özellikle edebiyat yazıları kaleme aldı. Şimdi haftalık Oksijen gazetesinde köşe yazarı.

2002 yılında yayınlanan ‘Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri’ kitabı Sait Faik Hikaye Armağanını kazandı.

2007 yılında yayınlanan “Karbon Kopya” adlı öykü kitabı, aynı yıl Dünya Kitap Ödülleri’nde “Yılın Telif Kitabı” ödülünü aldı. ‘Bir de Baktım Yoksun’ adlı öykü kitabı Kasım 2009‘da yayımlandı. Bu kitap, Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne değer görüldü. Aynı kitap 2010 Milliyet Haldun Taner Öykü Ödülü’nü de alarak, aynı yıl içinde Öyküye verilen iki önemli ödülü kazanmış oldu.

Yekta Kopan’ın öykülerinde mizah ve ironiyi harmanlamayı bir üslup özelliği olarak benimsediği yorumlanmaktadır. Kopan’ın öykü kişileri genellikle eğitimli, edebiyatla ilişkisi olan, okumayı ve yazmayı seven entelektüel kişilerdir. Öykülerin baş kişisi genellikle erkektir. Yazar öykülerini çoğunlukla kahraman anlatıcının bakış açısıyla yazmıştır. Kentlerde yaşayan bireylerin dünyasını anlatan yazar, öykülerinde modern yaşama yönelik eleştiriler – tüketim çılgınlığı, dilin yozlaşması, ailenin önemini yitirmesi, maddiyatçılık vb.-de getirmiştir.

Kitapları :

2000 – Fildişi Karası
2002 – Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri
2006 – İki Kişilik Bir Oyun
2007 – Karbon Kopya
2009 – Bir de Baktım Yoksun
2014 – İki Şiirin Arasında
2013 – Aile Çay Bahçesi
2011 – Kediler Güzel Uyanır
2009 – Burun
2005 – Kara Kedinin Gölgesi
2004 – İçimde Kim Var
2012 – Kar İzleri Örttü
2014 – İpekli Mendil
2003 – Yedi Derste Vicdan Muhasebesi
2003 – Absürd Öyküler (Aslı Erdoğan, Bozkurt Şener, Cem Mumcu, Hasan Ali Toptaş, Yekta Kopan)

----------

Notlar:

●      100'den fazla kayıt olması durumunda toplantı saatinde sisteme giriş yapmış olan kullanıcılara öncelik verilecektir.

●      Online söyleşi öncesinde hatırlatma e-postası M4D Projesi tarafından size iletilecek.

●      Etkinlikle ilgili sorularınızı [email protected] adresine e-posta ile gönderebilirsiniz.