Online Söyleşi: 21 Ekim 2021- Milli Egemenlik ve Cumhuriyet

2021-10-12 03:45

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği finansmanıyla yürütülen Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında 21 Ekim 2021 Perşembe 16:00-17:30 saatleri arasında “Milli Egemenlik ve Cumhuriyet” başlıklı online söyleşi düzenlenecek. Moderasyonu gazeteci Zeynep Gürcanlı’nın üstleneceği söyleşinin konukları Şevket Bülent Yahnici ve Uluç Gürkan. Eski parlamenterler Yahnici ve Gürkan, Türkiye Cumhuriyeti'nin 98'inci kuruluş yıldönümü arifesinde milli egemenlik kavramını değerlendirecek. Bugünkü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi uygulamasıyla Cumhuriyet’in geleceği üzerine yorumlarda bulunacak.

Kayıt için tıklayın:

 https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZYsdOGgpz0rE9CO3khqYHxvKOsmNES_O0yp

Uygulamayı indirmek ve webinara katılmak için gerekli adımları aşağıda yer alan belgelerde bulabilirsiniz:

  • Telefondan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

  • Bilgisayardan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Uygulamayı indirdikten sonra toplantıya doğrudan yönlendirilmemeniz durumunda açılacak ekrana 821 3889 6194 kodunu girerek de katılım sağlayabilirsiniz.

SÖYLEŞİ KONUKLARI HAKKINDA:

Şevket Bülent Yahnici: Ankara 1950 doğumlu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Serbest Avukatlık yaptı. Gazetecilikle ilgilendi. Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü, Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği, Ankara Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği, TBMM XXI. Dönem Ankara Milletvekilliği yaptı. Evli ve üç çocuk babası.

Uluç Gürkan: 1945 Şanlıurfa doğumlu. Yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladı. Gazeteciliğe 1969 yılında Devrim gazetesinde Doğan Avcıoğlu’nun yanında başladı. 12 Mart 1971 askeri müdahalesi sonrasında tutuklandı. Yargılanıp beraat etmesine rağmen askerlik görevini “sakıncalı piyade” olarak yaptı. 1974-1991 yılları arasında ANKA Ajansı ile Sabah ve Güneş gazetelerinde çalıştı. Bu dönemde Çağdaş Gazeteciler Derneği (1982) ve İstanbul Gazeteciler Cemiyeti (1990) tarafından “yılın gazetecisi” seçildi. 1990 ve 1991 yıllarında ayrıca, Örsan Öymen ve Bülent Dikmener haber ödüllerini aldı. 1991-2002 yıllarında üç dönem Ankara Milletvekili olarak TBMM’ye seçildi. Bu dönemde ayrıca, AGİT Parlamenter Asamblesi ile Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinde Başkan Yardımcısı, BAB Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı, TBMM Başkanvekili oldu. 2003-2012 yılları arasında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ile Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde dış politika ve medya-siyaset ilişkisi alanlarında dersler verdi. Halen ODTÜ “Media and Cultural Studies” yüksek lisans programında ve Ufuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim görevlisi. Atatürkçü Düşünce Derneği, Beşiktaş Jimnastik Kulübü, Mülkiyeliler Birliği ve Çağdaş Gazeteciler Derneği üyesi.

Web sitesi: https://ulucgurkan.net

Notlar:

  • 100'den fazla kayıt olması durumunda toplantı saatinde sisteme giriş yapmış olan kullanıcılara öncelik verilecektir.

  • Online söyleşi öncesinde hatırlatma e-postası M4D Projesi tarafından size iletilecek.

  • Etkinlikle ilgili sorularınızı [email protected] adresine e-posta ile gönderebilirsiniz.