Online Söyleşi: 16 Aralık 2021 - "Özgürce Gülmeyi Unuttuk mu?"

2021-12-11 04:05

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği finansmanıyla yürütülen Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında 16 Aralık 2021 Perşembe 20:00 - 21:00 saatleri arasında "Özgürce Gülmeyi Unuttuk mu? başlıklı online söyleşi düzenlenecek. Moderasyonu gazeteci Duygu Güvenç’in üstleneceği söyleşinin konuğu Leman Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Karikatürist Tuncay Akgün, Türkiye'de son yıllarda basın ve ifade özgürlüğündeki sıkıntılı ve engellemeli gelişmelerin karikatür dünyasını nasıl etkilediğini konuşulacak. Karikatür yayıncılığına özgü sıkıntılar da ele alınacak.

Kayıt için tıklayın:

https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZYqce-urjktGteKkcfIh11Jk3g7WjECMExK

Uygulamayı indirmek ve webinara katılmak için gerekli adımları aşağıda yer alan belgelerde bulabilirsiniz:

  • Telefondan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

  • Bilgisayardan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Uygulamayı indirdikten sonra toplantıya doğrudan yönlendirilmemeniz durumunda açılacak ekrana 827 6660 2703 kodunu girerek de katılım sağlayabilirsiniz.

Notlar:

  • 100'den fazla kayıt olması durumunda toplantı saatinde sisteme giriş yapmış olan kullanıcılara öncelik verilecektir.

  • Online söyleşi öncesinde hatırlatma e-postası M4D Projesi tarafından size iletilecek.

  • Etkinlikle ilgili sorularınızı [email protected] adresine e-posta ile gönderebilirsiniz.

TUNCAY AKGÜN KİMDİR?

İlk karikatürü 1977 yılında Gırgır dergisinde yayınlandı. Dünyanın en yüksek tirajlı 3.dergisi olan Oğuz Aral yönetimindeki Gırgır'da 1981 yılında profesyonel olarak çalışmaya başladı. Burada kendi adıyla karikatür köşesi ve Bülent Arabacıoğlu ile birlikte 'Panoroma' isimli bir sayfa hazırladı. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünü bırakarak daha sonra daha sonra YÖK müdahalesiyle MSÜ olacak DGSA (Devlet Güzel Sanatlar Akademisi) Resim fakültesine girdi. 1986 yılında bir grup arkadaşıyla Gırgır dergisinden ayrılarak Limon dergisi kurucuları arasında yerini aldı. Kısa bir dönem Avni dergisinde yönetmenlik yaptı. 1991 yılında bu kez Leman dergisini kurucuları arasındaydı. Leman yönetmenliği devam ederken aynı yapı içerisinde L'Manyak, Öküz, Yeni Harman, Kaçak Yayın, Git, Fil, Bayan Yanı dergilerinin kuruluşlarına ön ayak oldu ve  yönetmenliklerini  yaptı. Leman'dan sonra Cadde isimli kitap yayınevini kurdu. Leman dergisinde yarattığı 'Bezgin Bekir' tiplemesi çok sevildi ve bir bant klasiği oldu. Bezgin Bekir, Ottomania (Kemal Aratan'la) gibi albümleri bulunmaktadır. Halen kuruluşundan beri Leman dergisi yayın yönetmenliğini sürdürmektedir.