Online Söyleşi: 14 Ekim 2021- İnternet Özgürlüğünde Son Durum

2021-10-08 05:55

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği finansmanıyla yürütülen Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında 14 Ekim 2021 Perşembe 18:00 - 19:00 saatleri arasında “İnternet Özgürlüğünde Son Durum” başlıklı online söyleşi düzenlenecek. Moderasyonu gazeteci Duygu Güvenç’in üstleneceği söyleşinin konuğu Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi - ECPMF Medya Özgürlüğü Acil Müdahale Koordinatörü Gürkan Özturan. Söyleşide Özturan; raporlama çalışmasını yürüttüğü veriler ışığında Türkiye'deki internet özgürlüğü ortamına ilişkin dünya kıyaslaması ile güncel bilgiler paylaşacak. Görev yaptığı uluslararası kuruluşlar itibariyle Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğü ortamını raporlama süreçlerine ilişkin değerlendirmelerini de aktaracak.

Kayıt için tıklayın:

https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZcoduugqT0vHdYbrtlaTT0dXQfFo5z5d8Gw

Uygulamayı indirmek ve webinara katılmak için gerekli adımları aşağıda yer alan belgelerde bulabilirsiniz:

●      Telefondan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

●      Bilgisayardan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Uygulamayı indirdikten sonra toplantıya doğrudan yönlendirilmemeniz durumunda açılacak ekrana 835 1287 6572 kodunu girerek de katılabilirsiniz.

GÜRKAN ÖZTURAN KİMDİR?

Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi ECPMF'in de aralarında bulunduğu uluslararası konsorsiyum olan Medya Özgürlüğü Acil Müdahale MFRR koordinatörüdür. Daha öncesinde beş yıl boyunca hak temelli yayınlar yapan dokuz8HABER'in İdari Yöneticisi olarak çalışan Özturan, yıllar içerisinde çeşitli ulusal ve uluslararası mecralarda yayınlar yapmıştır. Eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde lisans derecesinde, ve aynı zamanda Amerikan Çalışmaları ve Heykel alanında Güzel Sanatlar sertifika programlarıyla başlayıp, ardından Avrupa Konseyi'nin eğitim enstitüsü olan CIFE'de ve ayrıca Istanbul Bilgi Üniversitesi'nde Avrupa Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinde iki adet yüksek lisans programı ile sürdüren Özturan, aynı zamanda lisans eğitimi süresinde bir yılını İsveç'in Uppsala Üniversitesi'nde etnoloji, antropoloji ve İskandinav kültürü üzerine çalışarak tamamlamıştır. Özturan eğitimini radikalleşme ve kutuplaşma odağında tutmuş ve "Avrupalılaşma Sürecinde Balkanlarda Radikal Sağ Partilerin Yükselişi" adlı bir kitap da yayınlamıştır. 2007 yılından bu yana dijital haklar ve hürriyetler alanında aktivizm de yapan Özturan, aynı zamanda Freedom House, Global Information Society Watch gibi kurumlar için internet özgürlükleri konusunda Türkiye raportörlüğü yapmaktadır.

Sivil toplum alanında Türkiye Avrupa Vakfı, Medya Araştırmaları Derneği, Travma ve Hayat Derneği'nde yönetim kurulu üyesidir ve aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Uluslararası Gazeteciler Federasyonu üyesidir.

Notlar:

●      100'den fazla kayıt olması durumunda toplantı saatinde sisteme giriş yapmış olan kullanıcılara öncelik verilecektir.

●      Online söyleşi öncesinde hatırlatma e-postası M4D Projesi tarafından size iletilecek.

●      Etkinlikle ilgili sorularınızı [email protected] adresine e-posta ile gönderebilirsiniz.