Online Söyleşi: 13 Ocak 2022 - “Denktaş’ın Kıbrıs Mirası”

2022-01-10 12:00

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği finansmanıyla yürütülen Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında 13 Ocak 2022 Perşembe 20:00-21:00 saatleri arasında “Denktaş’ın Kıbrıs Mirası” başlıklı online söyleşi düzenlenecek. Moderasyonu gazeteci Zeynep Gürcanlı’nın üstleneceği söyleşide, Kıbrıs'ta Türk varlığının korunmasına ve bağımsızlığına öncülük eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, 13 Ocak 2012 tarihinde vefatından sonra geride bıraktığı politik mirası ele alınacaktır. Oğlu ve KKTC'nin önemli politik aktörlerinden birisi olan Serdar Denktaş'ın katılımıyla yapılacak söyleşide, Rauf Denktaş'ı yakından tanıma olanağı bulmuş deneyimli gazeteciler Nur Batur, Nursun Erel ve Yusuf Kanlı da yer alıyor. Rauf Denktaş'ın anısına düzenlenen bu özel söyleşide, Kıbrıs'ın geleceği de Denktaş'ın mirası bakış açısıyla değerlendirilecektir.  

Kayıt için tıklayın:
https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZEpd-uvpjIpGtQSXp6c3-WmqnuB_FFrr0g9

Uygulamayı indirmek ve webinara katılmak için gerekli adımları aşağıda yer alan belgelerde bulabilirsiniz:

 Uygulamayı indirdikten sonra toplantıya doğrudan yönlendirilmemeniz durumunda açılacak ekrana 854 0278 9300 kodunu girerek de katılım sağlayabilirsiniz.

SÖYLEŞİNİN KONUŞMACILARI HAKKINDA:

Serdar Denktaş: 1959 yılında Lefkoşa’da doğdu. İngiltere’de London College of Printing’de matbaacılık eğitimini bitirdikten sonra University of Cardiff’te ekonomi eğitimi gördü. Cardiff’te Türk Öğrenci Derneği’ni kurdu ve aynı zamanda Öğrenci Birliği Yönetimi’nde yer aldı. KKTC’de 1986’da K.K.Kültür Derneği’ni, 1989’da da Genç İşadamları Derneği’ni kurarak ilk başkanlığını yaptı. Kıbrıs Kredi Bankası Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. 1990 genel seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi. 20/6/1990-15/5/1992 tarihleri arasında İçişleri Köyişleri ve Çevre Bakanlığı yaptı. 1992’de İçişleri Bakanlığı’ndan istifa ederek daha sonra Dokuzlar Hareketi’ne dönüşen parti içi muhalefetin başını çekti ve arkadaşları ile birlikte Parti’den ihraç edildikten sonra Demokrat Parti’nin kuruluşunda yer aldı. 1992-1993 yılları arasında Demokrat Parti’den Lefkoşa İlçe Başkanlığı ve Genel Sekreterlik görevlerinde bulundu.1993 erken genel seçimlerinde Demokrat Parti’den Lefkoşa Milletvekili seçildi ve  1/1/1994-18/1/1995 tarihleri arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı görevinde bulundu. 1996 yılında partisinin genel başkanlığına seçildi. 16 Ağustos 1996 tarihinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. 2000 Yılında parti genel başkanlığından istifa etti ve 2001-2003 yılları arasında Turizm ve Çevre Bakanlığı görevini yürüttü. Aralık 2002 – Eylül 2019 döneminde Demokrat Parti Genel Başkanlığını yürüttü. 6 Aralık 1998  ve 14 Aralık 2003 Genel Seçimlerinde Demokrat Parti’den Lefkoşa Milletvekili seçildi. Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler- Demokrat Parti  koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı. 28 Nisan 2005 tarihinde kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler-Demokrat Parti koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı. 28 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilen Erken Genel Seçimlerinde, DP-UG’den Lefkoşa milletvekili seçilmiş ve 31 Ağustos tarihinde kurulan yeni hükümette Başbakan Yardımcısı Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı olarak görev aldı.

 

Nur Batur :Gazetecilik yolculuğuna 1976’da başladı. TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra  Anadolu Ajansında Parlamento ve Dış Politika muhabirliği yaptı. BM’nin Dag Hammarjold bursunu alan ilk Türk gazeteci oldu. ABD ve Kanada’daki gazetecilik döneminde dünyayı ve Türkiye’yi daha iyi anlama fırsatını yakaladı. Türkiye’ye döndükten sonra önüne yeni ufuklar açıldı. Uzun yıllar Tercüman, Milliyet, Hürriyet ve Sabah gazetelerinde yazılar yazdı. Hürriyet Gazetesi’nin Atina ve Ankara’daki ilk kadın temsilcisi oldu. Kanal D TV’nin de ilk kadın Ankara temsilciliğinin yanısıra CNN Türk TV’nin Yunanistan’daki temsilciliğini yaptı. Ortadoğu, ABD ve Avrupa’nın kaderini çizen liderlerle tarihi söyleşilere imza attı. Bunların arasında Benazir Butto, Yaser Arafat, Saddam Hüseyin, Tarık Aziz, Beşar Esat, Muhammed Mursi,Amr Musa,Şimon Peres,İzak Rabin,Ezer Weizman,Angela Merkel,Tony Blair,Lech Walesa,Francesco Cossiga,Kostas Simitis,Yorgos Papandreu,Carl Bild, Süleyman Demirel, Rauf Denktaş ve Bülent Ecevit’e kadar birçok lider bulunuyor. Arafat’ın gizlediği karısı Suha Arafat’ı dünyaya tanıtan röportajı yapan gazeteci oldu.  Suikast sonucu öldürülen Butto’yla dünyadaki son kapsamlı röportajı yaptı. Kanal-D,TRT ve CNN Türk TV’lere haber programlar ve belgeseler hazırlayıp sundu. Georgetown Leadership,Wiltonpark, Brüksel ve Halifax’daki German Marshall Fund konferaslarıyla,Newyork Brookings Institute, Berlin Konrad Adenaur Stiftung, Pekin Kadın konferansları ve Türk-Yunan forumları gibi birçok uluslararası konferansa konuşmacı olarak katıldı. ABD Beyaz Saray,Dışişleri Bakanlığı ve CIA gizli belgelerinde 1960 ve 1980 askeri darbeleriyle Kıbrıs ve Küba krizlerini araştırıp yazı dizileri hazırladı. Dünyadaki siyasi,ekonomik ve sosyal gelişmelerle ilgili çok sayıda yazı dizisi ve araştırmaya imza attı. Uzun yıllar BBC, Deutche Welle gibi birçok yayın organına da haber ve yorum yaptı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 3 kez yılın gazetecisi,Tempo dergisi tarafından yılın programcısı ve sunucusu seçildi.  Cumhuriyetin 84.yılı Altın İnsan ödülüyle, Uluslararası Barış ve Dostluk Stratejik vizyon ve Uluslararası Rotary “Meslekte üstün hizmet” ödüllerine layık görüldü. İngiltere tarafından Türkiye için Kadın Girişimciliği Forumu Elçisi seçildi. 

Yayınlanmış 5 kitabı bulunuyor. "Yeniden Yaşasaydım" adını verdiği kitabında Rauf Denktaş'ın hayatını kalem aldı. İki çocuk annesi olan Batur, TV programlarına siyasi yorumcu olarak katılıyor. Bahçeşehir Üniversitesinde MBA Kriz yönetimi dersleri veriyor.

 

Nursun Erel : SBF Basın Yayın Yüksek Okulu mezunu olan Nursun Erel,  meslek yaşamına Anadolu Ajansında başlamış, sonraki yıllarda Tercüman, Cumhuriyet, Milliyet Gazeteleri, NOKTA Dergisi, The New Anatolian Gazetesi̇ ve KANAL D Haber Merkezinde görev yapmıştır.  Erel, 30 yıla ulaşan gazetecilik kariyerinde, siyasi muhabirlik, dış politika muhabirliği, haber müdürlüğü, editörlük, temsilcilik gibi sorumluluklar üstlenmiş , özel röportajlar gerçekleştirmiş, köşe yazarlığı yapmıştır… Kısa sürelerle Adnan Kahveci ve Tansu Çiller’e danışmanlık görevi de yapmıştır… Pek çok araştırma haberi ile devlet mekanizmasındaki aksaklıklara, Kürt sorununa, önemli yolsuzluk olaylarına ışık tutan Erel’in yayınlanmış 3 kitabı bulunmaktadır.

Yusuf Kanlı : 1959 yılında Kıbrıs'ta doğan Yusuf Kanlı, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunudur. Gazeteciliğe 1978 yılında Turkish Daily News gazetesinde başladı. 1989'da yönetici Yazı İşleri Müdürü oldu ve ayrıca günlük “Görüş Açısı” makaleleri yazmaya başladı. Şubat 1993'te yayın politikası konusundaki görüş ayrılıkları üzerine gazeteyi bıraktı ve Anadolu Haber Ajansı'na (AA) dış haberler müdür yardımcısı olarak katıldı. Eylül 1995'e kadar Anadolu Haber Ajansı'nda görev yaptı. Bu dönemde AA Diplomasi Haberleri bölümünü kurdu. Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ savaşını izledi, bağımsızlık sonrası Orta Asya cumhuriyetlerindeki gelişmeleri takip etti. Ülkenin o zamanki bayan başbakanı tarafından talep edilen manipüle edilmiş bir haberi yayınlamayı reddetmesi nedeniyle AA'daki görevine son verildi. Kanlı bu olayı meslekteki "onur madalyası" olarak görmektedir. 
Ekim 1995'te Daily News'e dönüşünde, önce “sorumsuz” editör oldu, ancak kısa süre sonra elektronik yayıncılığın sorumluluğunu üstlendi ve 19 Mayıs 1996'da Türkiye'nin ilk günlük güncellenmiş İngilizce haber sitesi olan TDN Online'ı kurdu (şimdiki ismiyle www.hurriyetdailynews.com). 
Ocak 1997'de ikinci kez Daily News'un Yazı İşleri Müdürü oldu ve Haziran 2004'te genel yayın yönetmeni olarak atanana kadar bu görevde kaldı. Şubat 2007'de tüm yöneticilik görevlerini bıraktı ve gazetenin sözleşmeli köşe yazarı oldu. Ayrıca Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta çeşitli gazete ve haber portalları için Türkçe haftalık yazılar yazmaktadır. Türkiye Diplomasi Muhabirleri Derneği 'nin (DMD) önceki başkanlarından olan Kanlı, derneğin onursal başkanıdır. Gazeteciler Cemiyeti’nin yönetim kurulu üyesi ve başkan yardımcısıdır. 2013 yılından bu yana Gazeteciler Cemiyeti’nin dış ilişkileri ile basın özgürlüğü faaliyetlerini koordine etmektedir. 

 Notlar :

      100'den fazla kayıt olması durumunda toplantı saatinde sisteme giriş yapmış olan kullanıcılara öncelik verilecektir.

      Online söyleşi öncesinde hatırlatma e-postası M4D Projesi tarafından size iletilecek.

      Etkinlikle ilgili sorularınızı [email protected] adresine e-posta ile gönderebilirsiniz.