Online Söyeşi: 29 Eylül Perşembe 2022 - "Gazetecilik ve Sokak Röportajları”

2022-09-21 03:29

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği finansmanıyla yürütülen Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında 29 Eylül 2022 Perşembe günü 18.00-19.00 saatleri arasında “Gazetecilik ve Sokak Röportajları” başlıklı online söyleşi düzenlenecek. Moderatörlüğünü gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu’nun üstleneceği söyleşide, sokak röportajlarını gazetecilik boyutuyla akademik olarak inceleyen Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süleyman İrvan, meslek ilkeleri ve çalışma koşulları açısından değerlendirmelerde bulunacak. Gazeteci Mehmet Koyuncu ise iletişim fakültesi mezunu olarak medya kuruluşlarında görev almak yerine Sade Vatandaş isimli sokak röportajı kanalını nasıl kurduğunu ve sokakta neler yaşadığını paylaşacak.

 

Kayıt için tıklayın:

 https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZwrdO2rqzMiGd0gvaGlQyg7IreJgbbIA2x3

Uygulamayı indirmek ve webinara katılmak için gerekli adımları aşağıda yer alan belgelerde bulabilirsiniz:

Telefondan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Bilgisayardan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Uygulamayı indirdikten sonra toplantıya doğrudan yönlendirilmemeniz durumunda açılacak ekrana 886 3435 8839  kodunu girerek de katılım sağlayabilirsiniz.

  

SÖYLEŞİNİN KONUŞMACILARI HAKKINDA:

Prof. Dr. Süleyman İrvan: Süleyman İrvan, lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda, yüksek lisansını ABD’de University of West Florida’da, doktorasını da Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde gazetecilik alanında tamamladı. 1999-2002 yılları arasında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yardımcı doçent, 2002-2007 yılları arasında Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde doçent olarak çalışan İrvan, 2007 yılında Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne geçti. 2008 yılında profesör unvanını alan Süleyman İrvan, 2010 yılında görevlendirmeyle gittiği Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne dekan olarak atandı ve 5 yıl süreyle görev yaptı. Prof. Dr. Süleyman İrvan, 2012 yılında Kıbrıs’ın tamamında ilk olan okur temsilciliği kurumunu başlattı, Yenidüzen gazetesinin ilk okur temsilcisi oldu ve gazeteyi Uluslararası Okur Temsilcileri Örgütü’ne (ONO) üye yaptı. Okur temsilciliği görevini 2014 yılında bırakan Süleyman İrvan, 2013 yılında KKTC’de oluşturulan Medya Etik Kurulu’na İletişim Fakültelerinin iki temsilcisinden birisi olarak seçildi ve Medya Etik Kurulu’nun başkanlığını üstlendi. 2015 yılında Medya Etik Kurulu’ndan ayrıldı. İrvan 2017 yılında İletişim Eğitimi Değerlendirme Akreditasyon Kurulu’na (İLEDAK) seçildi ve bu kurulda 2019 yılına kadar görev yaptı. Prof. Dr. Süleyman İrvan, 2017 yılı Şubat ayından itibaren Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde çalışmakta ve Gazetecilik Bölümü Başkanlığını yürütmektedir. Süleyman İrvan’ın gazetecilik etiği, barış gazeteciliği, araştırmacı gazetecilik, basın tarihi, sözlü tarih ve iletişim kuramları konularında yayımlanmış çalışmaları bulunmaktadır.

Mehmet Koyuncu: 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. Okulu bitirdikten sonra Cumhuriyet gazetesinde ekonomi muhabiri olarak görev aldı. Daha sonra personel maaşlarında kesintiye gideceklerini söylediklerinde gazeteden ayrılma kararı verdi. Antalya’ya döndü. Bir süre Youtube içerik üreticisi olarak çalışmalar yaptı. 2019 yılı Ekim ayında sokak röportajlarına başladı. Bugünlerde sosyal mecralarda toplamda 500 bin abone tarafından takip ediliyor. Aylık 60 milyon tıklanma ile Türkiye ve dünyada tanınırlığı olan bir kanalın sahibi olarak sokak röportajları içerikleri üretiyor ve yayınlıyor.

 

Notlar :

      100'den fazla kayıt olması durumunda toplantı saatinde sisteme giriş yapmış olan kullanıcılara öncelik verilecektir.

      Online söyleşi öncesinde hatırlatma e-postası M4D Projesi tarafından size iletilecek.

      Etkinlikle ilgili sorularınızı [email protected] adresine e-posta ile gönderebilirsiniz.