Çoğulcu medya için gazetecilere destek programı başlıyor

2019-04-12 05:39

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ve Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen “Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi Programı” (M4D) destek araçları, 1 Nisan 2019’da açılıyor. M4D, çoğulcu medyaya zemin hazırlamayı, gazetecilerin mesleklerini yapabilmeleri için dirençlerini artırmayı ve mesleki dayanışmayı güçlendirmeyi hedefliyor.

M4D kapsamında üç yıl boyunca çeşitli faaliyet ve finansal kaynak araçlarıyla Türkiye’deki gazeteciler desteklenecek. “Demokrasi için Medya/ Medya için Demokrasi Programı”; Türkiye’de medya çoğulculuğu ve basın özgürlüğünün sağlanmasına yönelik farkındalığı ve talebi artırmayı, gazetecilerin kendilerini güvende hissetmesini ve dayanışmanın güçlendirildiği bir ortamın oluşturulmasını kapsıyor. 

Üç farklı içeriğe sahip olan M4D programında, destek araçları şöyle sıralanıyor: İnternet Sitesi Teknik Destek Aracı, Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı ve Basın Evi Destek Aracı.

Gazeteciler ve medya alanında faaliyet gösteren kuruluşlar, tüm destek araçlarına başvuruda bulunabilecek.

İnternet Sitesi Teknik Destek Aracı; Türkiye’deki gazetecilerin, mesleklerini sürdürebilecekleri mecraları kurmaları ve geliştirmelerini özendirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda, gazetecilerin kuracakları internet siteleri için barındırma (hosting), alan adı (domain) ve tasarım aracı masrafları için 200 Avro’ya kadar destek sağlanabilecek.

Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı; haber, araştırma ve dizi yazıların, Gazeteciler Cemiyeti’nin1978’den bugüne okurla buluşturduğu 24 Saat Gazetesi’nde yayınlanması yoluyla mesleğin norm ve etik değerlerine sahip çıkacak genç işsiz gazetecilerle dayanışma amaçlanıyor. Başvurunun Ulusal Komite ilkeleri gözetilerek kabul edilmesi durumunda haber yazısı başına brüt 75 Avro, araştırma yazısı ve dizi yazısı başına ise brüt 120 Avro verilecek.

Basın Evi Destek Aracı; medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, medya kuruluşları ve gazetecilerin, gazetecilik faaliyetlerini devam ettirmeleri, kapasitelerini güçlendirmeleri ve Türkiye’deki çoğulcu medyanın oluşumunu desteklemeyi hedefliyor. Bu kapsamda “Yapısal Güçlendirme Destek Paketi” ve “Sürdürülebilirlik Destek Paketi” ile uygun bulunacak başvurulara 1000 Avro’dan 15000 Avro’ya kadar ayni destek sağlanabilecek.

İnternet Sitesi Teknik Destek Aracı ve Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı başvuruları 1 Nisan 2019, Basın Evi Destek Aracı başvuruları ise Nisan ayı içerisinde yapılabilecek. 

Program kapsamındaki üç farklı destek aracına yönelik başvuru rehberleri, formlar ve ayrıntılı bilgiye www.media4democracy.org adresinden ulaşılabilecek.