Hibrit Söyleşi: 14 Ekim Cuma 2022 - Sansür Yasası ne getiriyor

2022-10-12 11:48

Gazeteciler Cemiyeti'nin Avrupa Birliği finansmanıyla yürüttüğü Demokrasi için Medya/ Medya İçin Demokrasi (M4D) Projesinin geleneksel Basın Evi söyleşilerinde bu hafta dezenformasyonu önleme gerekçesiyle getirilen yasa ele alınıyor. 14 Ekim Cuma günü saat 18.00'de yapılacak "Sansür Yasası ne getiriyor” başlıklı söyleşide, Basın Konseyi, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Parlamento Muhabirleri Derneği, Gazeteciler Cemiyeti ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin başkan ve yöneticileri yasaya karşı verilen mücadeleyi değerlendirecek, yasayla birlikte hayatımızda nelerin değişeceğini anlatacak.

Gazeteciler Cemiyeti'nin Avrupa Birliği finansal desteğiyle yürüttüğü Demokrasi için Medya/ Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında gelenekselleştirdiğimiz Basın Evi söyleşilerimizde bu hafta mesleğimizi doğrudan ilgilendiren gündemdeki yasal düzenlemeyi ele alacağız. Söyleşimizde, basın meslek örgütlerince sakıncalarına işaret edilmesine rağmen iktidar bloğunca "dezenformasyonla mücadele" iddiasıyla hayata geçirilmekte olan yasal düzenlemeyle gazetecilik mesleğinin yanı sıra anayasal haber alma hakkının nasıl etkileneceği değerlendirilecek. TBMM'de bu düzenlemeye ilişkin yaşananlar, meslek örgütlerinin tepkileri ve yakın gelecekteki olası sonuçları konuşulacak. 

Deneyimli gazeteci Nursun Erel'in moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşide, Gazeteciler Cemiyeti'nin de içinde yer aldığı Medya Dayanışma Grubu olarak sergilenen itiraz ile basın ve ifade özgürlüğü tablomuz ele alınacak. 

Yasama sürecini yakından izleyen, siyasi parti temaslarını organize eden Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı Kemal Aktaş’ın da Meclis’ten son bilgileri vereceği söyleşide, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Yusuf Kanlı, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nden Macit Sefiloğlu, meslek örgütleri penceresinden yasayı yorumlayacak.

 Fiziki katılım için tıklayınız:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfX3yX5r9tdT1GwK3cGpu9M6PHMA4OD4smGHBNTmkvZ392VjQ/viewform?usp=sf_link

Online katılım için tıklayınız

https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZYtf-qqqD0vGdB-S0Pk29s1JekPfoATVc0r

Uygulamayı indirmek ve webinara katılmak için gerekli adımları aşağıda yer alan belgelerde bulabilirsiniz:

Telefondan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Bilgisayardan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Uygulamayı indirdikten sonra toplantıya doğrudan yönlendirilmemeniz durumunda açılacak ekrana 886 3435 8839  kodunu girerek de katılım sağlayabilirsiniz.

   Notlar :

      100'den fazla kayıt olması durumunda toplantı saatinde sisteme giriş yapmış olan kullanıcılara öncelik verilecektir.

      Online söyleşi öncesinde hatırlatma e-postası M4D Projesi tarafından size iletilecek.

      Etkinlikle ilgili sorularınızı [email protected] adresine e-posta ile gönderebilirsiniz.