4

GAZETECİLERİN MESLEKİ MEMNUNİYETİ ARAŞTIRMASI – 2023

Gazetecilerin Mesleki Memnuniyeti 2023 Araştırması başladı. Araştırma gazetecilerin meslekleriyle kurdukları ilişkiyi, çalışma şartlarını, beklentilerini tespit eden ve çözüm önerileri geliştirilmesini sağlayan en kapsamlı alan araştırması olarak öne çıkıyor. 2019’dan bu yana yıllık olarak yapılan araştırmayı, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Çağrı Kaderoğlu Bulut yönetiyor. Anketi doldurmak için tıklayın.
 


ANKARA- Gazeteciler Cemiyeti, Avrupa Birliği finansal desteğiyle yürütülen Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi (M4D) Projesi ile gazetecilerin mesleğe yönelik algılarını ve çalışma şartlarını bilimsel araştırmayla ortaya koymaya devam ediyor. 2023 yılı Mesleki Memnuniyet Araştırması saha anketi gazetecilerin yanıtlarına açıldı.

Gazeteciler Cemiyeti, gazetecilerin çalışma koşullarını, mesleki memnuniyet düzeylerini araştırmaya ve raporlamaya devam ediyor. Türkiye genelinde gazetecilerin meslekle ilişkisinin fotoğrafını çeken Mesleki Memnuniyeti Araştırması, günümüz medya atmosferinde gazetecilerin sorunlarını tespit etmeyi ve çözüm önerileri geliştirmeyi hedefliyor. Araştırmaya 2021 yılında 317, 2022 yılında ise 53 ilden 331 gazeteci katılmıştı. 

Ulusal ve uluslararası pek çok çalışmanın kaynakları arasında yer bulan araştırmanın 2023 yılına ilişkin değerlendirme süreci, saha anketinin yanıta açılmasıyla birlikte başladı. İnternet üzerinden yanıta açılan anket yaklaşık 10 dakikada doldurulabiliyor. Tüm gazetecilerin anketi doldurarak mesleğimize yönelik bu önemli araştırmaya katkı sunmasını bekliyoruz. 

Formu göremiyorsanız, anketi doldurmak için tıklayın.

(Önceki yılların raporları için tıklayınız.)