Gazetecilerin başvurusuna açık farklı destekler

2022-03-07 12:50

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği finansmanıyla yürüttüğü #M4D Projesi
gazeteciler için mevcut destek / fon imkânlarından bir kısmını sizler için derledi.
Bir kısmı her yıl başvuruya açılan, bir kısmı da doğrudan COVID-19 döneminde
gazeteciliğin sürdürülmesini amaçlayan destek duyurularını aşağıda bulabilirsiniz:

Not: Tüm duyurular İngilizce olarak yayınlanmıştır ve desteklere İngilizce başvuru alınmaktadır.
Desteklerle ilgili Türkçe bilgi notları #M4D Projesi tarafından hazırlanmıştır.
Sorularınız için lütfen aşağıdaki linkler üzerinden doğrudan destek sağlayan kurumlarla iletişime geçiniz.


Finlandiya Dışişleri Bakanlığı “Yabancı Gazeteciler Programı”


Finlandiya Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülen “Yabancı Gazeteciler Programı” genç gazetecilere 5-11 Haziran 2022 tarihleri arasında Finlandiya’da değişim programına katılma olanağı sunuyor. Programa; Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 15 ülkeden başvuru yapılabiliyor. Program kapsamında Finlandiya’nın karbon tüketimini azaltmaya yönelik çalışmaları, insan hakları temelli dış politikası ve toplumsal eşitlik çalışmaları hakkında bilgiler verilecek, kültürel faaliyetlerde de bulunulacak. Başvuru sahiplerinin İngilizce bilmesi bekleniyor, doğum tarihleri ise 1993-2001 yılları arasında olmalı. Program kapsamında katılımcıların ulaşım, konaklama ve şehir içi ulaşım masrafları ile yemek masrafları karşılanacak.

Son başvuru tarihi: 20 Mart 2022

Detaylı bilgi için tıklayın.


Genç gazeteciler ve gazetecilik bölümü öğrencilerine yönelik Youth4Regions Programı 11 Nisan’da başvuruya açılıyor

Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen Youth4Regions Programı; gazetecilik bölümü öğrencileri ve en fazla 2 yıl mesleki tecrübesi olan genç gazetecilere, Avrupa Birliği ülkelerine düzenlenecek seyahatlerde, Avrupa Komisyonu yetkililerine eşlik etme ve basın toplantılarına katılma olanağı sunuyor. Program kapsamında kıdemli gazeteciler ile tanışma ve atölye çalışmalarına katılma imkanı da var.  Program, 18-30 yaş aralığında olan ve özellikle “Avrupa Birliği'nin Bölgesel Politikasına” ilgi duyan genç gazeteci ve gazeteci adaylarının başvurularına açık. Youth4Regions Programı 8-15 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Başvuru başlangıç tarihi: 11 Nisan 2022
Son başvuru tarihi: 11 Temmuz 2022

Detaylı bilgi için tıklayın.

 

 


 

Uluslararası Habercilik Hibesi

Pulitzer Kriz Haberciliği Merkezi, küresel öneme sahip konularda, derinlemesine ve etkili habercilik yapan gazetecilere hibe desteği sağlıyor. Süresiz olarak başvuruya açık olup herhangi bir konu ya da konum sınırlaması bulunmayan hibe, medya sektöründeki gazeteciler, fotoğrafçılar, radyo habercileri, televizyon habercileri ve belgeselcilerin başvurularını kabul etmektedir.

Başvuru ve ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


 

The Rory Peck Trust :COVID-19 Yardım Fonu

Dayanıklılık Programı, serbest gazetecilerin serbest gazetecilerin travmatik olayları haber yaparken maruz kaldığı psikolojik risklere karşın uzman gazeteci eğitmenleri tarafından yönetilen online atölyelerden oluşuyor.

Tamamen ücretsiz olan atölyeler, gazetecilere travma ve travmalara karşın kendi dayanıklılıklarını nasıl inşa edecekleri hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için güvenli bir alan sağlıyor. Atölye çalışmaları İngilizce, Arapça, Fransızca, Rusça ve İspanyolca olarak yapılacaktır.

Detaylı bilgi için buraya tıklayın.