Çevrimiçi Bilgilendirme Günü: 26 Ekim 2022, saat 18.00'de

2022-10-24 11:32

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği finansmanıyla yürütülen Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi Projesi’nin (M4D)  Basın Evi Destek Aracı'na (BEDA) başvurular bu hafta son bulacak. 1 Eylül-30 Ekim 2022 tarihleri arasında başvuruların alındığı BEDA ile 10 bin avroya kadar ayni destekten yararlanmak isteyenler için 26 Ekim Çarşamba günü yapılacak çevrimiçi soru cevap etkinliğinde proje ekibi merak edilen tüm soruları yanıtlayacak.

Çevrimiçi bilgilendirme toplantısında fiziki katılım olmayacaktır.

Toplantıya Zoom üzerinden katılmak için aşağıdaki bağlantıdan kayıt yapmalısınız.
https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZAkf--hrDooG9Bgmlm6suizfcwddTve-k-g

Nasıl başvuru yapılır, nelere dikkat edilmesi gerekir?

İşinden zorla uzaklaştırılmış gazeteciler, serbest çalışan gazeteciler, medya alanındaki STK’lar ve bağımsız haber mecraları, bin ila 10 bin avro ayni destek için BEDA başvurusu yapabilecek. “Çoğulcu medya ve özgür basın için elverişli bir ortam oluşturulması için talep ve farkındalığın artırılması ile gazetecilerin mesleklerini yapmaya devam edebilmeleri için kapasitelerini geliştirmek ve dayanışmanın artırılması” amacıyla yürütülen M4D Projesi, bu kapsamda bir başvuru rehberi hazırladı. Rehber projenin internet sayfasında yayınlandı. BEDA başvurucularının öncelikle rehberi titiz biçimde incelemesi ve başvurusunu buna göre hazırlaması gerekiyor.

İnternet sayfasındaki destekler bölümünde http://www.media4democracy.org/destekler#Donemsel Başvuru Belgeleri içinde yer alan BEDA Başvuru Rehberi gazetecilerin uygun başvurularını nasıl hazırlayacakları hakkında gerekli bilgileri barındırıyor. Bununla birlikte M4D Projesi yeni üç yıllık döneminde BEDA başvurucuları için ilk kez bir Yardım Masası kurdu. Yardım Masası, gazetecilerin başvuru rehberlerine uygun, geçerli bir başvuru yapabilmesi için çalışacak. Yardımdan yararlanmak isteyenlere yol göstermek amacıyla hazırlanan Yardım Masası Yönergesi de yine aynı internet sayfasında yayınlandı.

BEDA Eylül 2022 ve Eylül 2023 olmak üzere, iki defa başvurulara açılacak. BEDA başvuru süresince, hedef gruplar kendi projelerini tasarlayıp bu projelerle başvuru yapacak ve başvurular https://misbasvuru.media4democracy.org/ adresinden kabul edilecek.