Durum Değerlendirme Toplantısı: 'Basının Salgın Dönemine Özgü Sorun ve Önerileri'

2020-06-17 02:20

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği finansmanıyla yürüttüğü Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi (M4D) Projesi 25 Haziran 2020 Perşembe günü, saat 14:00’te tüm illerden gazetecilerin katılımına açık Durum Değerlendirme Toplantısı düzenliyor. 'Basının Salgın Dönemine Özgü Sorun ve Önerileri' başlıklı toplantıda yürütülecek tartışma, M4D Projesi 2020 yılı ikinci çeyrek Medya İzleme Raporu'nda sunulacak. 

Zoom platformu üzerinden online olarak düzenlencek toplantının kayıt ve bağlantı bilgileri, toplantıya katılmak üzere geri dönüş yapan gazetecilerle paylaşılacak. Katılmayı uygun görmeniz durumunda aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanarak M4D Projesi'ne dönüş yapabilirsiniz.

Toplantı katılımının dışında görüşlerinizi yazılı olarak da iletmek ve M4D Projesi Medya İzleme raporlarına katkı sağlamak istiyorsanız Mesleki Memnuniyet Anketi’ni buraya tıklayarak doldurabilirsiniz.

Durum Değerlendirme Toplantısı gündemi

Toplantıda M4D Projesi'nin kısa sunumundan sonra aşağıdaki sorulara dayanarak görüş alış-verişi yapılacak:

  1. Salgın döneminde sahada görev yapan gazeteciler ne tip sorunlarla karşılaştı?
  2. Haber kaynaklarına ulaşma ve sağlıklı veri alma noktasında ne tip deneyimleriniz oldu?
  3. Salgın hakkında yanlış bilginin yayılması ve dezenformasyonun önüne geçilmesi için çalışmalar yürüttünüz mü, konuyla ilgili önerileriniz nedir?
  4. Gazeteci iseniz salgın sırasında herhangi bir hak kaybına uğradınız mı (sansür, maaş kesintisi vb.), yayın organı sahibiyseniz ne tip maddi sorunlarla karşılaştınız?
  5. Salgın döneminde arka planda kalsa da 2020'nin iki gündemi olan basın kartları ve Basın Kanunu kapsamında yıpranma hakkıyla ilgili görüşleriniz nedir?

Toplantıyla ilgili önemli bilgiler

  • Toplantıda video kaydı alınmayacak ve toplantıya katılan kişilerin bilgileri üçüncü taraflarla paylaşılmayacaktır.
  • Toplantıda dile getirilen görüşler anonim şekilde, herhangi bir kimlik bilgisi paylaşılmadan M4D Projesi Medya İzleme Raporu'nda yansıtılacaktır.
  • Etkinlikle ilgili sorularınızı [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.