Bilgilendirme Günü: 15 Ekim Cumartesi 2022, saat 13.00

2022-10-07 01:15

Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi Projesi yeni dönem desteklerine başvurular sürüyor. Yeni dönem desteklerini tanıtmak ve ayni desteklerden yararlanmak isteyen gazetecilerin sorularının yanıtlanacağı Bilgilendirme toplantısı 15 Ekim Cumartesi günü saat 13.00’da yapılacak.  Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi’nde düzenlenecek olan toplantıya Zoom programı aracılığıyla online olarak da katılım sağlanabilecek.

ANKARA - Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği finansmanıyla yürütülen Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi Projesi’nin (M4D) Basın Evi Destek Aracı’na başvurular 30 Ekim 2022 tarihine dek sürecek. Basın Evi Destek Aracı (BEDA) ile 10 bin avroya kadar ayni destekten yararlanmak isteyenler için 15 Ekim Cumartesi günü yapılacak bilgilendirme toplantısında proje ekibi merak edilen tüm soruları yanıtlayacak.

Toplantıya Zoom üzerinden katılmak için aşağıdaki bağlantıdan kayıt yapmalısınız.
https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZMpcOGprDwuGNxvyNcmVaRLfbYk9FCaKSoz

Toplantıya fiziksel olarak Ankara’daki Basın Evi’nde (Üsküp Caddesi no:35, Çankaya) katılmak için aşağıdaki formu doldurmalısınız.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd6QOu4CVmxxzSULYJx5H3WQGZmvW0d-Tms5s6CWbf5TjP5xA/viewform?usp=sf_link

2019-2022 döneminde 85 başvuruya hibe desteği sağlayan M4D Projesi, yeni üç yıllık döneminde 60 başvuruya kadar hibe desteği verebilecek. Hibe ile işsiz gazeteciler, basın meslek örgütleri, serbest çalışan gazeteciler ve bağımsız yayın kuruluşları desteklenecek. Gazetecilerin, yayın kuruluşlarının ya da basın örgütlerinin ekipman alımı, seyahat, konaklama, ajans aboneliği, haber telifi gibi ihtiyaçları karşılanacak.

Projenin internet sitesi üzerinden yapılacak başvurular, proje ekibinin uygunluk değerlendirmesi ve bağımsız değerlendiricilerin puanlamasının ardından, M4D Ulusal Komite’si tarafından, AB Türkiye Delegasyonu’ndan ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi’nden birer gözlemcinin de katılacağı nihai değerlendirmeye alınacak. Kabul alan başvurucular kendi projelerini uygulamaya başlayacak.

Nasıl başvuru yapılır, nelere dikkat edilmesi gerekir?

İşinden zorla uzaklaştırılmış gazeteciler, serbest çalışan gazeteciler, medya alanındaki STK’lar ve bağımsız haber mecraları, bin ila 10 bin avro ayni destek için BEDA başvurusu yapabilecek. “Çoğulcu medya ve özgür basın için elverişli bir ortam oluşturulması için talep ve farkındalığın artırılması ile gazetecilerin mesleklerini yapmaya devam edebilmeleri için kapasitelerini geliştirmek ve dayanışmanın artırılması” amacıyla yürütülen M4D Projesi, bu kapsamda bir başvuru rehberi hazırladı. Rehber projenin internet sayfasında yayınlandı. BEDA başvurucularının öncelikle rehberi titiz biçimde incelemesi ve başvurusunu buna göre hazırlaması gerekiyor.

İnternet sayfasındaki destekler bölümünde www.media4democracy.org/destekler adresinde Başvuru Belgeleri içinde yer alan BEDA Başvuru Rehberi gazetecilerin uygun başvurularını nasıl hazırlayacakları hakkında gerekli bilgileri barındırıyor. Bununla birlikte M4D Projesi yeni üç yıllık döneminde BEDA başvurucuları için ilk kez bir Yardım Masası kurdu. Yardım Masası, gazetecilerin başvuru rehberlerine uygun, geçerli bir başvuru yapabilmesi için çalışacak. Yardımdan yararlanmak isteyenlere yol göstermek amacıyla hazırlanan Yardım Masası Yönergesi de yine aynı internet sayfasında yayınlandı.

BEDA Eylül 2022 ve Eylül 2023 olmak üzere, iki defa başvurulara açılacak. BEDA başvuru süresince, hedef gruplar kendi projelerini tasarlayıp bu projelerle başvuru yapacak ve başvurular https://misbasvuru.media4democracy.org/ adresinden kabul edilecek.

Çevrimiçi (Zoom) katılmak için buraya tıklayarak kaydınızı yapabilirsiniz.
Fiziksel olarak Basın Evi'nde katılmak için buraya tıklayarak kaydınızı yapabilirsiniz.