BEDA değerlendirme süreci tamamlandı: 29 başvuru desteklenecek

2023-01-05 06:57

Gazeteciler Cemiyeti’nin yeni dönem destekleri içinde yer alan Basın Evi Destek Aracı’nın (BEDA) birinci dönemine başvurular sona erdi. Faydalanıcılarının 10 bin avroya kadar ayni destekten yararlanabileceği BEDA’nın birinci dönemine, yapılan değerlendirme sürecinin ardından toplam 29 başvuru destek almaya hak kazandı.

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği (AB) finansal desteğiyle yürüttüğü Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi Projesi (M4D) bünyesindeki BEDA başvuru ve değerlendirme sürecinde sona gelindi. 1 Eylül -7 Kasım 2022 tarihleri arasında başvuruya açık kalan ve toplam 177 başvurunun yapıldığı BEDA’nın bu döneminde 29 başvuru destek alacak.

BEDA birinci döneminde destek alacak başvuru sahiplerinin listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Süreç nasıl ilerledi?

1 Eylül- 7 Kasım 2022 tarihleri arasında başvurulara açık olan BEDA’ya toplamlam 177 başvuru yapıldı. Yapılan başvurular arasından 30’u gerekli şartların sağlanmaması ve idari kontrol kriterlerini yerine getirememesi nedeniyle elendi. İdari kontrolden geçen 147 başvurunun, alanında uzman ve deneyimli 2 bağımsız değerlendiricinin değerlendirmesine sunulmasının ardından, başvurular BEDA rehberinde belirtilen kurallara göre değerlendirilerek puanlandı.  Bağımsız değerlendiricilerin puan ortalamasına göre en çok puan alan başvurudan en az puan alan başvuruya doğru bir liste oluşturuldu.

BEDA’nın  bu dönemi için ayrılan bütçenin 2 katına denk gelecek şekilde en çok puan alan 47 başvuru, puan sıralamalarına göre Değerlendirme Komitesi’ne komitesinde değerlendirmeye sunuldu. Yapılan değerlendirme sonucunda serbest çalışan gazeteciler, medya kuruluşu ve basın örgütlerinden oluşan 29 başvuru BEDA kapsamında destek almaya hak kazandı. 

Bu dönem bireysel başvuru paketi olan Mesleki Sürdürülebilirlik Destek Paketi’ne 22 farklı ilden toplamda 59 başvuru, örgütlerin ve kurumların başvurduğu Yapısal Güçlendirme Destek Paketi’ne ise 30 farklı ilden 88 başvuru alındı. Geçmiş BEDA başvuru dönemlerinden farklı olarak bu dönemde BEDA Yardım Masası oluşturuldu. Yardım Masası aracılığıyla yaklaşık iki buçuk ay süren başvuru döneminde, başvuru yapmak isteyenler bilgilendirildi ve başvuruların idari kontrol aşamasında elenmemesi için geri bildirim verildi. Yardım Masası kapsamında 1000’den fazla destek çağrısına cevap verildi. Proje ekibi başvuru sürecinde toplam 4 tane bilgilendirme günü düzenledi ve başvuru yapmak isteyenlerin soruları cevaplandı.

Beda’dan kimler yararlanıyor?
Bin ila 10 bin avro ayni destek veren BEDA, işinden zorla uzaklaştırılmış gazetecilerin, serbest çalışan gazetecilerin, medya alanındaki STK’lar ve bağımsız haber mecralarının başvurusuna açıldı.
“Çoğulcu medya ve özgür basın için elverişli bir ortam oluşturulması için talep ve farkındalığın artırılması ile gazetecilerin mesleklerini yapmaya devam edebilmeleri için kapasitelerini geliştirmek ve dayanışmanın artırılması” amacıyla yürütülen M4D Projesi, başvuru kriterleri ve uygunluk aşamalarıyla ilgili kapsamlı bir rehber hazırlayarak başvurulardan önce duyurdu. Başvuru rehberi projenin internet sitesinde (www.media4democracy.org) yayınlandı.

Telif desteği de sürüyor
BEDA desteğinin yanı sıra Gazeteciler Cemiyeti’nin serbest çalışan gazetecileri güçlendirmek için uyguladığı telif desteği de 1 Eylül itibariyle başladı. İşsiz kalmış gazetecilerin mesleklerini sürdürebilmeleri amacıyla yıl içinde üretecekleri 5 özel haberlerine telif ödemesi yapıyor. Destek kapsamında hazırlanan haberler Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organları 24 Saat gazetesi, 9.koy internet sitesi ve M4D internet sitesinde yayınlanıyor. Önceki dönemden farklı olarak bu kez foto-haber, video-haber ve podcast çalışmalarına da telif ödemesi yapılabiliyor.

BEDA birinci döneminde destek alacak başvuru sahiplerinin listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.