BEDA’da başvurular sona erdi: 177 başvuru yapıldı

2022-11-08 12:13

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği finansmanıyla yürütülen Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi Projesi Basın Evi Destek Aracı’na birinci dönem başvuruları sona erdi. Başvuruları 1 Eylül 2022’de başlayan ve 7 Kasım 2022’ye kadar süren BEDA’ya toplam 177 başvuru yapıldı. Başvuru sonuçları Aralık ayının sonunda ilan edilecek.

ANKARA- Gazeteciler Cemiyeti’nin yeni dönem destekleri içinde yer alan Basın Evi Destek Aracı’nın (BEDA) birinci dönemine başvurular sona erdi. Faydalanıcılarının 10 bin avroya kadar ayni destekten yararlanabileceği BEDA’nın birinci dönemine toplam 177 başvuru yapıldı.

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği (AB) finansal desteğiyle yürüttüğü Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi Projesi (M4D) bünyesindeki BEDA başvurularında sona gelindi. Başvuru tarihleri 1 Eylül -7 Kasım 2022 tarihleri arasında süren BEDA’ya 177 başvuru yapıldı. Başvuruların 98'i Yapısal Güçlendirme Destek Paketi'ne, 79'u ise Mesleki Sürdürülebilirlik Destek Paketi'ne oldu. İşsiz gazeteciler, basın meslek örgütleri, serbest çalışan gazeteciler ve bağımsız yayın kuruluşlarının başvurabildiği BEDA kapsamında destek almaya hak kazananlar 10 bin avroya kadar ayni destekten yararlanabilecekler.

SONRAKİ SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?

Başvurularının tamamlanmasının ardından süreç, yapılan başvuruların proje ekibinin uygunluk değerlendirmesi ve ardından bağımsız değerlendiricilerin değerlendirmesiyle devam edecek. İlgili başvurular, bu aşamadan sonra Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin’in başkanlığındaki Ulusal Komite’ye sunulacak. AB Türkiye Delegasyonu’ndan ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi’nden birer gözlemcinin de katılacağı nihai değerlendirmenin ardından kabul edilen başvurucular kendi projelerini uygulamaya başlayacak.

BEDA’DAN KİMLER YARARLANIYOR?
Bin ila 10 bin avro ayni destek veren BEDA, işinden zorla uzaklaştırılmış gazetecilerin, serbest çalışan gazetecilerin, medya alanındaki STK’lar ve bağımsız haber mecralarının başvurusuna açıldı.
“Çoğulcu medya ve özgür basın için elverişli bir ortam oluşturulması için talep ve farkındalığın artırılması ile gazetecilerin mesleklerini yapmaya devam edebilmeleri için kapasitelerini geliştirmek ve dayanışmanın artırılması” amacıyla yürütülen M4D Projesi, başvuru kriterleri ve uygunluk aşamalarıyla ilgili kapsamlı bir rehber hazırlayarak başvurulardan önce duyurdu. Başvuru rehberi projenin internet sitesinde (www.media4democracy.org) yayınlandı.

TELİF DESTEĞİ DE SÜRÜYOR
BEDA desteğinin yanı sıra Gazeteciler Cemiyeti’nin serbest çalışan gazetecileri güçlendirmek için uyguladığı telif desteği de 1 Eylül itibariyle başladı. İşsiz kalmış gazetecilerin mesleklerini sürdürebilmeleri amacıyla yıl içinde üretecekleri 5 özel haberlerine telif ödemesi yapıyor. Destek kapsamında hazırlanan haberler Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organları 24 Saat gazetesi, 9.koy internet sitesi ve M4D internet sitesinde yayınlanıyor. Önceki dönemden farklı olarak bu kez foto-haber, video-haber ve podcast çalışmalarına da telif ödemesi yapılabiliyor.