4

BEDA Bilgilendirme Günü

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği finansmanıyla yürütülen Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi Projesi’nin (M4D) yeni dönem BEDA başvuruları 4 Eylül-20 Ekim 2023 tarihleri arasında alınacak. Basın Evi Destek Aracı (BEDA) ile sağlanan ayni desteklerden yararlanmak isteyenler için 18 Ekim Çarşamba günü saat 19.00’da  bir bilgilendirme toplantısı yapılacak, proje ekibi sorduğunuz soruları cevaplandıracak.

Toplantıya Zoom üzerinden katılmak için aşağıdaki bağlantıdan kayıt yapmalısınız.
https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZMof–qqT8uHtYzgrXTWDAK1RZuVquwB6hv

 

Toplantıya fiziksel olarak Ankara’daki Basın Evi’nde (Üsküp Caddesi no:35, Çankaya) katılmak için aşağıdaki formu doldurmalısınız.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdS7-Wp5vYzaG2-lQ4W5nrXToc4qNtBq4FASA-NUeqKrJpb5g/viewform?usp=sf_link

 

2019-2022 döneminde 85 başvuruya hibe desteği sağlayan M4D Projesi, Temmuz 2022 başlayan yeni döneminde toplam 29 başvuruyu desteklemiştir. BEDA programı ile işsiz gazeteciler, basın meslek örgütleri, serbest çalışan gazeteciler ve bağımsız yayın mecraları desteklenecektir. Serbest çalışan gazetecilerin, yayın kuruluşlarının ya da basın örgütlerinin ekipman alımı, seyahat, konaklama, ajans aboneliği, haber telifi vb. ihtiyaçları karşılanacaktır.

Projenin BEDA Başvuru sitesi üzerinden yapılacak başvurular, proje ekibinin uygunluk değerlendirmesi ve bağımsız değerlendiricilerin puanlamasının ardından, M4D Değerlendirme Komite’si tarafından, AB Türkiye Delegasyonu’ndan ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi’nden birer gözlemcinin de katılacağı nihai değerlendirmeye alınacak. Kabul alan başvurucular kendi projelerini uygulamaya başlayacaktır.