4

BEDA Bilgilendirme Günü: 23 Eylül Cumartesi, saat 14.00

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği finansmanıyla yürütülen Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi Projesi’nin (M4D) yeni dönem BEDA başvuruları 4 Eylül-20 Ekim 2023 tarihleri arasında alınacak. Basın Evi Destek Aracı (BEDA) ile sağlanan ayni desteklerden yararlanmak isteyenler için 23 Eylül Cumartesi günü bir bilgilendirme toplantısı yapılacak, proje ekibi sorduğunuz soruları cevaplandıracak.

Toplantıya Zoom üzerinden katılmak için aşağıdaki bağlantıdan kayıt yapmalısınız.
https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZUlf-6rpz8vHdLNvt0bjV3Mu5dHD1kXU8Lu

 

Toplantıya fiziksel olarak Ankara’daki Basın Evi’nde (Üsküp Caddesi no:35, Çankaya) katılmak için aşağıdaki formu doldurmalısınız.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdGu1A_SVu-jD_vfHY9W263o9p3ZG7d38SdkbIqyVJ7SnVBSA/viewform

 

2019-2022 döneminde 85 başvuruya hibe desteği sağlayan M4D Projesi, Temmuz 2022 başlayan yeni döneminde toplam 29 başvuruyu desteklemiştir. BEDA programı ile işsiz gazeteciler, basın meslek örgütleri, serbest çalışan gazeteciler ve bağımsız yayın mecraları desteklenecektir. Serbest çalışan gazetecilerin, yayın kuruluşlarının ya da basın örgütlerinin ekipman alımı, seyahat, konaklama, ajans aboneliği, haber telifi vb. ihtiyaçları karşılanacaktır.

Projenin BEDA Başvuru sitesi üzerinden yapılacak başvurular, proje ekibinin uygunluk değerlendirmesi ve bağımsız değerlendiricilerin puanlamasının ardından, M4D Değerlendirme Komite’si tarafından, AB Türkiye Delegasyonu’ndan ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi’nden birer gözlemcinin de katılacağı nihai değerlendirmeye alınacak. Kabul alan başvurucular kendi projelerini uygulamaya başlayacaktır.

Nasıl başvuru yapılır, nelere dikkat edilmesi gerekir?

 

İşinden zorla uzaklaştırılmış gazeteciler, serbest çalışan gazeteciler, medya alanındaki STK’lar ve özgün haber üreten bağımsız medya mecraları, bin ila 10 bin avro ayni destek için BEDA başvurusu yapabilecekler. “Çoğulcu medya ve özgür basın için elverişli bir ortam oluşturulması için, talep ve farkındalığın artırılması ile gazetecilerin mesleklerini yapmaya devam edebilmeleri için kapasitelerini geliştirmek ve dayanışmanın artırılması” amacıyla yürütülen M4D Projesi, bu kapsamda bir başvuru rehberi hazırladı. Başvuru rehberi, projenin internet sayfasında yayınlandı. BEDA başvurucularının rehberi titizlikle incelemesi ve başvurusunu buna göre hazırlaması beklenmektedir.

İnternet sayfasındaki destekler bölümünde www.media4democracy.org/destekler adresinde Başvuru Belgeleri içinde yer alan BEDA Başvuru Rehberi gazetecilerin uygun başvurularını nasıl hazırlayacakları hakkında gerekli bilgileri barındırıyor. Bununla birlikte, M4D Projesi yeni üç yıllık döneminde BEDA başvurucuları için bir Yardım Masası kurdu. Yardım Masası, gazetecilerin başvuru rehberlerine uygun, geçerli bir başvuru yapabilmesi için çalışacak. Yardımdan yararlanmak isteyenlere yol göstermek amacıyla hazırlanan Yardım Masası Yönergesi de yine aynı internet sayfasında yayınlandı.

BEDA Eylül 2022 ve Eylül 2023 olmak üzere, iki defa başvurulara açılacak. BEDA başvuru süresince, hedef gruplar kendi projelerini tasarlayıp bu projelerle başvuru yapacak ve başvurular http://mis.media4democracy.org/ adresinden kabul edilecek.

Telif desteğine başvurular da başladı

Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle hayata geçirilen M4D Projesi’nin Temmuz 2025’e kadar devam etmesi planlanıyor. Temel amacı işsiz gazetecilere, bağımsız medya mecralarına ve medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına destek vermek olan projenin, BEDA destekleri kapsamında “Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı” uygulaması da bulunuyor.

Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı, çok zor koşullarda, işinden uzaklaştırılmış, kovulmuş ya da serbest çalışan gazetecilere destek olmak amacıyla, özgün haber üretimine telif desteği sağlıyor. Bu destek aracına başvurular  https://misbasvuru.media4democracy.org/bedaser.html adresinden yapılabiliyor. Telif desteğinden bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayan serbest çalışan gazeteciler yararlanabilecektir.

Bir gazeteci bir takvim yılında en fazla beş kez telif desteği alabilecek. Yazılı haberlerin yanı sıra foto-haber, video-haber ve podcast çalışmalarıyla da başvuru yapabilecek.

Projeyle 1 Nisan 2025’e kadar 442 haber yayınlanması planlanıyor.Desteklenen haberler, Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organları 24 Saat gazetesi, 9. Köy internet sitesi, M4D internet sitesi ve M4D Youtube hesabında yayınlanacak.

Çevrimiçi (Zoom) katılmak için buraya tıklayarak kaydınızı yapabilirsiniz.
Fiziksel olarak Basın Evi'nde katılmak için 
buraya tıklayarak kaydınızı yapabilirsiniz.