BEDA 3. Dönem başvuruları sona erdi

2021-02-11 02:39

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği (AB) finansmanı ile yürüttüğü Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamındaki Basın Evi Destek Aracı’nın (BEDA) üçüncü dönem başvuru süreci sona erdi. 12 Ocak'ta başvuruya açılan BEDA 3. Dönemi'ne medya kuruluşlarından 33, sivil toplum örgütlerinden 16 ve gazetecilerden 79 olmak üzere toplamda 128 başvuru geldi. Ankara, İstanbul, Van, Diyarbakır, İzmir, Batman, Muğla, Erzurum, Antalya, Mardin, Eskişehir, Konya, Gaziantep, Adana, Yozgat, Mersin, Kastamonu, Trabzon, Isparta, Siirt, Ağrı, Hakkâri, Ordu, Samsun, Karabük, Tekirdağ olmak üzere 26 ilden başvuru alındı. Destek aracına en yoğun başvuru yapan iller arasında ise sırasıyla Ankara, İstanbul, Van, Diyarbakır ve İzmir yer aldı.  

Basın Evi Destek Aracı üçüncü dönem başvuruları üç aşamalı değerlendirilecek. İdari kontrol, değerlendiricilerin kontrolü ve değerlendirme komitesi oylaması sonucu Mart 2021 sonunda açıklanması planlanan destek aracı kapsamında 128 başvurudan yaklaşık 15’inin desteklenmesi öngörülüyor. Aynı destek aracı kapsamında 2019 yılında 51 başvurudan 31’ine, 2020 yılında ise 110 başvurudan 31'ine destek verilmiş ve gazetecilerin mesleklerini sürdürmelerine olanak sağlanmıştı.

M4D Projesi'nin destek araçlarından biri olan Basın Evi Destek Aracı ile medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, medya kuruluşları ve gazetecilerin, gazetecilik faaliyetlerini devam ettirebilmeleri, kapasitelerini güçlendirmeleri ve Türkiye’deki çoğulcu medyanın oluşumunun desteklenmesi amaçlanıyor.