4

Akdeniz Ve Ege İlleri Değerlendirme Toplantısı: “İklim Krizi ve Orman Yangınlarında Gazetecilik”

Akdeniz ve Ege bölgelerinden gazeteciler yangın felaketinin ardından bir araya geliyor, iklim değişikliğini, afet bölgelerinde haberciliği ve yerel basının sorunlarını ele alıyor.

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği desteğiyle yürüttüğü Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında yurt çapında düzenlenen durum değerlendirme toplantıları Akdeniz ve Ege illeriyle sürüyor. 10 Eylül 2021 Cuma günü saat 14.00’te internet üzerinden yapılacak toplantıda orman yangınlarının açtığı yarayı sarmaya çalışan il ve ilçelerden gazeteciler bir araya gelecek.

Toplantıda, yangınların nedenleri ve afet bölgelerinde gazetecilik, basın ve ifade özgürlüğü önündeki engeller, bölge basınının öncelikli sorunları, genç gazetecilerin niteliklerinin arttırılması için izlenebilecek yollar gibi konular ele alınacak.

Zoom üzerinden düzenlenecek toplantı Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin’in açılış konuşmasıyla başlayacak. Bilgin’in ardından Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun, Ege Gazeteciler Federasyonu ve Muğla Büyükşehir Gazeteciler Derneği Başkanı Cem Kaytan ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti YK Üyesi Duygu Tuncer konuşma yapacak. İklim krizi ve medya alanında önde gelen uzmanlardan Dr. Ümit Şahin “İklim krizi, yangınlar ve gazetecilik” odaklı bir sunum gerçekleştirecek.

Bölge gazetecilerinin, meslek örgütü temsilcilerinin ve yangın bölgesinde ulusal basın için görev yapan gazetecilerin de yer alacağı toplantıda, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yerel basının karşı karşıya kaldığı öncelikli sorunlar not edilecek. Toplantı tüm meslektaşlarımızın katılımına açık olacak.

Kayıt için tıklayın:
https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZ0scO2trDwqG9RVOu1iNi5rMCZgyVCgiCQZ

Kayıt yaptırdıktan sonra, toplantı saatinde e-posta adresinize ulaşacak davet linkine tıklamanız ve söyleşinin yürütüleceği Zoom uygulamasını bilgisayarınıza veya telefonunuza indirmeniz gerekmektedir.

Uygulamayı indirmek ve webinara katılmak için gerekli adımları aşağıda yer alan belgelerde bulabilirsiniz:

  • Telefondan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

  • Bilgisayardan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Uygulamayı indirdikten sonra toplantıya doğrudan yönlendirilmemeniz durumunda açılacak ekrana 891 7452 7010 kodunu girerek de katılım sağlayabilirsiniz.

Notlar:

  • 100'den fazla kayıt olması durumunda toplantı saatinde sisteme giriş yapmış olan kullanıcılara öncelik verilecektir.

  • Online toplantı öncesinde hatırlatma e-postası M4D Projesi tarafından size iletilecek.

  • Etkinlikle ilgili sorularınızı [email protected] adresine e-posta ile gönderebilirsiniz.