“9.Köy” E-Dergileri yayında

2020-04-10 06:10

Gazeteciler Cemiyeti bünyesinde Avrupa Birliği (AB) desteğiyle yürütülen Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi (M4D) Projesi birinci yılını geride bırakırken, proje kapsamında işsiz gazetecilere destek sağlanması konusunda 24 Saat Gazetesi’nde 2019 yılında yayınlanan 101 yazı ve haber “9.Köy” isimli e-dergide derlendi.
M4D Projesi, Türkiye’de medya çoğulculuğu ve basın özgürlüğü için uygun ortamın sağlanmasına ve farkındalığın artırılmasına katkıda bulunarak, gazetecilerin kendilerini güvende hissettiği, gazeteciler arasında dayanışmanın güçlendirildiği bir ortamın oluşturulmasına imkân sağlamayı amaçlıyor. Bu kapsamda “Mesleki Sürdürülebilirlik Destek Paketi”, “Yapısal Güçlendirme Paketi”, “Basın Evi Destek Aracı”, “İnternet Sitesi Teknik Destek Aracı” ve “Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı” başlıkları altında gazetecilere mesleklerini sürdürebilmeleri konusunda çeşitli teşvikler veriliyor.


11 sayılık e-dergi
Projenin finansal destek araçlarından biri olan “Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı” kapsamında Türkiye’nin farklı yerlerinden gazetecilerin bir yıl içinde toplam 101 yazısına telif verildi. Medya ve iletişim sektöründen gelişmeler ile basın ve ifade özgürlüğü haberlerinin yanı sıra, ekonomi, hayvan hakları, çevre sorunları, işçi, çocuk, mülteci ve kadın hakları, toplumsal cinsiyet, halk sağlığı, dezavantajlı grupların sorunları, kültür, sanat tarih, gezi ve spor alanında çok sayıda yayına yer verildi. Ayrıca 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü gibi önemli günlere de dikkat çekecek yazılar ile serbest ve sahada çalışan gazetecilerin, iletişim fakültesi mezunlarının sorunlarına ilişkin dizi ve araştırma yazıları da yayınlandı. 2020 yılında da telifli haber desteğine devam edecek olan M4D Projesi’nden, ilk yıl destek alan tüm haberler “9.Köy” dergilerinde yayınlandı. 11 sayı olarak hazırlanan ve e-dergi olarak tasarlanan “9.Köy” dergilerine media4democracy.org/9.Köy/2019 adresinden ulaşılabilecek. E-dergide yer alan yazıların tamamına ulaşmak için ise http://media4democracy.org/news adresi ziyaret edilebilecek.