Yedigöller: “Sonbahar sanattır, diğerleri mevsim”

06.12.2019

Cemal Süreyya Yedigöller’i gördü mü bilinmez ancak Sonbaharda yolu bu orman denizine düşenler O’nun şu dizelerini tüm benliklerinde hissediyor: “Sonbahar sanattır, diğerleri mevsim…”
 

Özel Çelik / BOLU – ‘“Sonbahar sanattır, diğerleri mevsim…” Cemal Süreyya bu sözleri kaleme alırken Yedigöller’i gördü mü bilinmez ancak, usta ressamların fırçasından çıkmışçasına önünüzde uzanan Sonbahar manzarası o sanatı gözler önüne seriyor. Yedigölleri gören herkesin dilinde ki ortak dizeye dönüşüyor usta şairin betimlemesi.

Yedigöller her mevsim başka güzel. Sonbaharı ise anlatılmaz yaşanır. Renklerin farklı tonlarını doğada bir arada görmek isteyen ziyaretçilerin akınına uğrayan Yedigöller Milli Parkı, Sonbaharda adeta dolup taşıyor. Özellikle de fotoğraf tutkunları usta ressamların tuvalinden çıkmış görüntüler sunan Yedigöller’de farklı fotoğraflar çekmek için bölgeye akın ediyorlar. Fotoğrafçılarla birlikte kamp tutkunlarına da kucak açan Yedigöller vazgeçilmez doğası ve eşsiz manzarası ile görenleri büyülüyor.

Doğa yürüyüşçüleri ve kamp meraklılarının da tutkusu Yedigöller. Gerek oksijen bolluğu gerekse sunduğu görsel şölen macera meraklılarını Yedigöller Mili Parkı’na çekiyor. Yürüyüş yapmak isteyenler için kolay, orta ve zor seviyede parkurlar bulunuyor. Park alanına girmeden evvel yapılacak ilk iş manzara terasına çıkıp bölgeye tepeden bakmak olmalı. Milli park içerisindeki farklı büyüklüklerdeki kayın, karaçam, meşe ağaçlarıyla çerçevelenmiş olan gölleri Kapankaya manzara terasından görmek mümkün. Özellikle büyükşehrin stresinden kaçan günü birlik tatilciler için de park ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Ziyaretçi sayısı arttıkça, bölgenin korunması adına çeşitli önlemlerin alınması da zorunluluk olmuş. Milli Park alanında tüplü dahi olsa mangal ve semaver yakmak yasaklanmış. Ziyaretin yoğun olduğu hafta sonlarında ise trafik sorunu bu bakir bölgede de ortaya çıkıyor. Jandarma ekiplerinin trafiği düzenlemekte hayli zorlandığı aktarılıyor.


1.642 hektar büyüklüğündeki Yedigöller Havzası, 1965 yılında milli park olarak korumaya alınmış. Kuzeyden güneye 1.500 metre mesafede sıralanmış irili ufaklı 7 heyelan set gölünden meydana geliyor.Milli park bünyesinde bulunan bu göllerin isimleri ise şöyle: Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl. Göllerin en büyüğü olan Büyükgöl’ün en derin yeri 15 metre. Deringöl, 20 metre uzunluğundaki akan bölümü ile Büyükgöl’e bağlı. Platonun en geniş gölü ise Nazlıgöl. Bolu il merkezine 44 km uzaklıkta olan bölgeye toplu taşıma aracı bulunmuyor. Artan talep nedeniyle sıcak asfalt yol yapılmış ancak, inişli çıkışlı ve keskin virajlı yollarda deneyimi olmayan şoförler için bu yol zorlayıcı olabiliyor. Farklı tur şirketleri bölgeye toplu geziler de düzenliyor.

  
 

Haberin PDF'ini indirmek için tıklayınız.

Haberin linki için tıklayınız.