Vatandaşın tasarrufta gözdesi yine altın

16.05.2019

Darphane’nin ilk 3 ayda Cumhuriyet altını üretimi ağırlık bazında yüzde 15,9, adet bazında ise yüzde 7.4 arttı

Hüseyin TUNÇAY / ANKARA – Türk halkının geleneksel ve gözde yatırım aracı olma özelliği taşıyan “altın”, “güvenli liman” olmayı sürdürüyor. Bu nedenle Cumhuriyet altınının üreticisi olan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, deyim yerindeyse yine fazla mesai yaptı. Darphane’nin 2019 yılının ilk üç aylık dönemdeki Cumhuriyet altını üretim miktarı, ağırlık bazında yüzde 15,9, adet bazında ise yüzde 7,4 oranında arttı. Ancak asıl artış, kur ve altın fiyatlarında yükselmenin de yaşandığı yerel seçimlerin olduğu mart ayında görüldü. Mart 2019’da, Darphane’nin altın üretimi, bir önceki yılın aynı ayına göre, ağırlık bazında yüzde 92,3, adet bazında ise yüzde 63,7 artış gerçekleşti.
Darphane’nin verileri esas alınarak yapılan hesaplamalara göre, geçen yılın ilk çeyreğinde Cumhuriyet altını üretimi, sikke ve ziynet olmak üzere toplamda 11 ton 198 kilo iken bu yılın aynı döneminde yüzde 15,9 artış gösterip 12 ton 980 kilograma çıktı.
Ocakta yerinde sayan Cumhuriyet altını üretimi, şubat ayına gelindiğinde yüzde 27,5’lik düşüş gösterdi. Ancak mart ayındaki üretim geçen yılın aynı ayına göre yüzde 92,4 gibi yüksek bir oranda artarak 3 ton 4 kilodan 5 ton 779 kiloya ulaştı.
TALEP; TASARRUF AMAÇLI SİKKE ALTINA
Yılın ilk üç ayındaki ağırlık bazında üretime bakıldığında toplamda yüzde 15,9’luk artış olmasına karşın, üretimin; vatandaşın kullanım ve düğünlerde takı olarak kullandığı ziynet altından ziyade tasarruf amaçlı olarak görülen sikke Cumhuriyet altınına kaydığı görülüyor. Nitekim 3 aylık dönemde geçen yılın aynı çeyreğine göre Cumhuriyet altını üretimi, 7 ton 675 kilodan 7 ton 809 kiloya yükseldi. Ancak buradaki artış sadece yüzde 1.8 oldu.
Sikke ve ziynet olmak üzere iki grupta, toplam 10 farklı çap ve ağırlıkta üretilen Cumhuriyet altınında üretim miktarı, 3 ton 522 kilodan 5 ton 171 kiloya kadar yükseldi. Buradaki üretim artışının oranı ise yüzde 46,8 olarak hesaplandı.
Vatandaşın takıda, daha çok çeyrek ve tam altını tercih ettiği görülürken, tasarruf için tam altının ezici üstünlüğü göze çarpıyor. Nitekim bu yılın ilk üç ayında sikke olarak üretilen Cumhuriyet altınlarının ağırlığı içinde (çeyrek, yarım, tam, birlik, ikibuçukluk, beşlik) tam altının payı yüzde 93,7 gibi yüksek bir oranda bulunuyor.
Ocak-Mart döneminde takıda ise ağırlık bazında üretimin yüzde 37,2’si çeyrek altın, yüzde 37,7 ise tam altın için ayrıldı.
ADET BAZINDA, TERCİH TAKIDA ÇEYREK, SİKKEDE İSE TAM ALTIN
Bu yılın ilk çeyreğindeki adet bazında üretim rakamlarına bakıldığında ise ziynet ve sikke olmak üzere toplamda üretim 2 milyon 944 bin adetten 3 milyon 161 bin adede çıktı. Bu rakamlar yüzde 7,4’lük bir artışı ifade ediyor.
Aylık olarak incelendiğinde adet bazında ocak ve şubat aylarında gerileyen Cumhuriyet altını üretimi, mart ayında yüzde 63,7 gibi yüksek oranlı bir artış gösterdi.
Takıda yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre üretimde 0,4 gibi küçük bir daralma görülürken, üretim rakamı da 2 milyon 442 bin adetten 2 milyon 433 bin adede düştü.
Ancak vatandaşın tasarruf amaçlı olarak kullandığı sikke Cumhuriyet altını üretimi adet bazında ilk 3 ayda geçen yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 45,4 oranında arttı.
Adet bazında, takı ve ziynet altında vatandaşın tercihi tartışmasız olarak yüzde 68’lik pay ile çeyrek altın oldu. Vatandaş altın tasarrufu yapacaksa ilk tercihi ise tam altın oldu. Adet bazında İlk 3 aylık üretimin yüzde 92,2’si tam altına ayrıldı.

Haberin PDF'ini indirmek için tıklayınız.

Haberin linki için tıklayınız.