Okullara, 5 bin 400 kişilik sabit “Güvenlik” ekibi

23.12.2019

Öğrencilerin güvenli bir şekilde eğitimlerini sürdürebilmeleri için alınan önlemler sürüyor. Bu yıl “Güvenli Okul-Güvenli Gelecek” Projesi kapsamında, 18 bin 546 kolluk görevlisinin yanında okul giriş ve çıkışlarında, 5 bin 400 kişilik sabit “güvenlik” ekibi görevlendirildi. Ayrıca servis denetimleri de arttırıldı

Cemgazi Yoldaş / ANKARA- İçişleri Bakanlığı, okul ve çevrelerindeki güvenlik önlemlerini artırmak için harekete geçti. Bu çerçevede emniyet ve jandarma ekipleri, anne-babaların rahatlıkla çocuklarını okula göndermeleri için çalışmalarını titizlikle yürütüyor.
“Güvenli Okul-Güvenli Gelecek” Projesi kapsamında 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde okullar ve çevresinde, 18 bin 546 okul kolluk görevlisi ve güvenli eğitim koordinasyon görevlisi ile okulların giriş-çıkışlarında 5 bin 400 sabit ekip görevlendirildi.

Okul ve çevreleri kamera ile donatılıyor

İçişleri Bakanlığı’nın “Güvenli Okul-Güvenli Gelecek” projesiyle 2019-2020 Eğitim-Öğretim döneminde okullar ve çevresinin daha güvenli hale getirilmesi amaçlanıyor. Çocuk ve gençlerin korunmasına yönelik 81 ilde eş zamanlı olarak okul çevrelerinde “huzur uygulamaları” yapıldı. Bunlara ek olarak; okul yönetimleri ve okul aile birlikleri ile bilgilendirme toplantıları gerçekleştirildi. İçişleri ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) arasında imzalanan protokol kapsamında da tespit edilen 762 öncelikli okulda kamera sistemi kuruldu. Kameralar, Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’ne (KGYS) entegre edildi. Valilikler tarafından yerel imkânlarla kamera kurulması planlanan 950 okulda da çalışma sürüyor. Bunlardan 287’sinin KGYS entegresi de tamamlandı.
Ayrıca öncelik derecesine göre 5 bin 298 okullara güvenlik kamera sistemi kurulması planlandı. 2 bin 585’inin kurulum işlemi sonuçlandı.

Servis denetlemeleri artırıldı
Okul servis aracı denetimleri de yüzde 89,1 oranında artırıldı ve 2019 yılı Kasım ayına kadar 708 bin 375 servis aracı denetlendi.


Haberin PDF'ini indirmek için tıklayınız.

Haberin linki için tıklayınız.