ÇKS’siz çiftçilere TMO engeli

16.09.2023

Bu yıl buğday ve arpa fiyatının belirlenmesiyle birlikte ton başına yapılacak ‘ bin TL’lik prim desteği’ açıklaması çiftçileri ikiye böldü. Bazı gerekçelerle Çiftçi Kayıt Sistemine kaydı yapılamayan çiftçiler Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) hem ürününü götüremiyor hem de prim desteğinden yararlanamıyor.

Mehmet Şirin Demir / Batman

500 bin hektar buğday, 150 bin dönüm mercimek ve 130 bin dönüm arpa olmak üzere toplamda 1 milyon hektarlık arazinin ekildiği Batman’da, çiftçilerin gözü biçtiği bir yıllık alın teri olan ürününden elde edeceği ücrette çevrildi. Buğday fiyatının 8 bin 250 TL ve arpanın fiyatı ise 7 bin 250 TL belirlemesi ile artı bin TL’lik prim desteği açıklaması sonrası Batman ve bölgede Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kaydı yapılamayan binlerce çiftçi, devletin verdiği desteklerden istifade edememesinden kaynaklı haksız rekabete uğradıklarını ifade ettiler.

Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), çiftçi ve tüccar arasında bir denge olduğunu belirterek, çiftçinin ürünü tüccara ucuz satılmaması için devlet eliyle satın alınarak çiftçilerin alın teri olan emeğinin korunduğunu belirtti. Batman’da yüzlerce çiftçinin arazisi tapusuz veya buna benzer nedenlerden dolayı ÇKS’si olmadığına vurgu yapan Doğan, “Batman’da Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) olmayan çiftçilerimiz TMO’ya ürün veremiyorlar. ÇKS’si olmayan çiftçilerimiz ya da mirastan kaynaklı mirasını paylaşma sorunu yaşayan çiftçilerimiz de ürününü TMO’ya veremiyor. Bununla birlikte arazisi hazine olan çiftçiler, tarla kiralayan çiftçiler tarla sahibinin ÇKS vermemesi ve benzeri sorunlardan dolayı Batman ve bölgede binlerce çiftçi ürettiği ürünü TMO’ya veremiyor” dedi.

Çiftçilerin hem ürününü tüccara ucuz vererek hem de bin TL’lik primden mahrum kalarak büyük bir mağduriyet yaşadığını söyleyen Doğan, şu değerlendirmeyi yaptı: 

“ ÇKS sahibi olmayan bir çiftçi yılda 100 ton buğday ürettiğini düşünürsek bu buğdayını TMO’ya götüremediği vakit ton başı 1 bin TL’lik primden mahrum kalıyor. Bu çiftçi 100 ton buğday sahibi ise ortaya 100 bin TL gibi büyük bir prim desteğinden mahrum kalınarak o çiftçinn bir yıllık mazot, tohum ve zirai ilaç maliyeti gibi girdi maliyetleri anlamına geliyor. Bu sorun çiftçiler arası rekabet ortamını ortadan kaldırdığı gibi ÇKS’si olmayan çiftçilerimiz resmiyette bir varlığı gözükmediği için hiçbir destekten yaralanmaması anlamına geliyor. Maalesef bu örneği bizzat yaşayan Batman’da yüzlere çiftçimiz var.”

“Tarım politikasının gözden geçirilmesi gerekir”

Batman ve ilçelerinde bir milyon arazinin çiftçiler tarafından her yıl ekildiğini belirten Doğan, çiftçilerin sorunlarının çözülmesi gerektiğini ifade etti.  Artan girdi maliyetlerinden dert yakınan Doğan, çiftçilerin başta ÇKS sorunu olmak üzere bütün sorunlarını sözleşmeli tarım ile aşılabileceğinin altını çizerek şunları söyledi: 

“Bu yıl bahar mevsiminin yağışlı geçmesi vesilesiyle rekoltede bir sıkıntı yaşamadık. Hükümet yetkililerin açıkladığı fiyat çiftçimizin beklentisinin altında bir fiyattır. Bizim bu yıl beklediğimiz buğday fiyatı en az 10 TL’ydi.  Dövizdeki dalgalanmalar ve gübre, ilaç ve mazot gibi en büyük üç kalemdeki artışlar çiftçimizin ürettiği üründeki kazancının erimesine yol açıyor. Yetkililerin artan maliyetler karşısında çiftçilere ciddi bir destek vermesini talep ediyoruz. Tarım politikasının gözden geçirilmesi gerekir. ÇKS sahibi veya değil her çiftçi verilen desteklerden istifade etmesi gerekir. Çiftçilerimiz tohumunu toprakla buluşturduğu zaman ne kadar mazot harcayacak, bahar gübresinin fiyatından biçerdövere verecek ücrete kadar hepsini ekim döneminde bilip ona göre hazırlığını yaparak ekimini gönül rahatlığı ile yapacak bir politikaya ihtiyaç var. Bu politika ise planlı sözleşmeli tarım politikasıdır. Ülkemizde sözleşmeli bir tarım politikasına gidilmediği sürece her yıl çiftçilik yapan çiftçi sayısında bir azalma yaşanır.” 

“Büyük bir ekonomik kayıpla karşı karşıyayız”

Babadan kalma çiftçilik mesleğini icra ettiğini vurgulayan Serhat Bulut, arazilerinin tapusu olmadığı için devletin verdiği ton başı bin TL prim desteğinden yaralanmadığını ifade etti. 

“Topraklarımızın hem tapusu yok hem de kiraladığımız arazinin tapusu olmadığı için büyük bir ekonomik kayıpla karşı karşıyayız. Bu yıl 300 dönüm buğday ekerek yaklaşık 130 ton ürün elde ettim. Çiftçi Kayıt Sistem’de kayıtlı olmadığımdan dolayı buğdayımı 7 bin 400 TL’den tüccara vermek zorunda kaldım” diyen Bulut, devlet yetkililerinin bu soruna el atmasını istedi. 

Bulut, “Biz de en az ÇKS’si olan çiftçi gibi buğday ekiyoruz ama ÇKS’miz olmadığı için ne buğdayımızı TMO’ya götürüp devletin çiftçilere sağladığı olanaktan istifade edebiliyoruz ne de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çiftçilere süspansiyon kapsamında verdiği tarım aletleri desteğinden yararlanabiliyoruz. Yetkililerin sorunlarımıza çözüm getirerek mağduriyetimizin gidermesini istiyoruz” dedi.