Engelli öğretmenler: Biz de mesleğimizi yapmak istiyoruz

26.04.2019

Merve Filiz YAVUZ

ANKARA-Tek istekleri bir an önce öğrencilerine kavuşup mesleklerini icra etmek olan engelli öğretmenler, her seferinde atama kontenjanına takılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeterli istihdam sağlayamaması nedeniyle özel sektörün insafına terk edilen engelli öğretmenler, atanabildikleri güne kadar zorlu bir mücadele vermek durumunda kalıyor.
Atama için umutlanan 3 bin 500 engelli öğretmen, bir kez daha hayal kırıklığına uğradı. MEB’den yapılan açıklamada, 2019 yılı engelli öğretmen ataması kapsamında yalnızca 500 öğretmen alınacağının duyurulması beklentileri karşılamadı. Bakanlık, tepkiler üzerine sayıyı 750’ye çıkarttı. Ancak bu kontenjan artışı da atama bekleyen engelli öğretmen adaylarınca yetersiz bulundu. Bir an önce mesleğine kavuşmak üzere atanmayı bekleyen 2 bin 500’ün üzerindeki engelli öğretmen, unutulmak ve geri bırakılmaktan şikâyetçi.
“Bakan Bey bize söz vermişti”
Ataması yapılmayan engelli öğretmenlerin sözcüsü engelli öğretmen Eylül Güneş, 24 Saat’e yaptığı açıklamada “Milli Eğitim Bakanlığı önünde 13 Aralık’ta oturma eylemi yaptığımızda, Bakan Ziya Selçuk ile görüşerek taleplerimizi aktarmıştık. Kendisi konu ile ilgili gerekli girişimlerde bulunacağının sözünü vermişti. Sayın Bakan ile yüz yüze gelir de derdimizi anlatırsak çözüme ulaşacağımızı düşündük. Kendisi de bizimle yakından ilgileneceğine söz vermişti. Son umudumuz öğretmenler için çıkan 10 bin ek atamaydı. Toplamda 30 bin atama yapıldı. Fakat engelli öğretmenler için yine hiçbir şey yok. Mağdur durumdayız. Kendimizi geride bırakılmış hissediyoruz” dedi.
“Geride kalanlarımızın gözü yaşlı”
Güneş, “Biz ataması yapılmayan engelli öğretmenler olarak hep birlikte mücadele ettik. Tüm çabamıza rağmen ancak bu kadar oldu. Şimdi lütuf gibi yapılan bu kontenjan artışını kabul etmiyoruz. Geride kalanlarımızın gözü yaşlı. Atama bekleyen tüm engelli öğretmenleri atasalar yalnızca bizim değil tüm toplumun gönlünü kazanırlar” diyerek yapılan kontenjan artışının yetersizliğine tepki gösterdi.
“Mücadelemizi yükselterek devam edeceğiz”
Atama sorunu bizim için bir onur mücadelesi haline geldi diyen engelli öğretmen Güneş, “Engelli öğretmenler neden bir köşede unutuluyor, devletimiz bizi ölüme mi mahkûm etti? Biz mesleğimize kavuşmak için verdiğimiz bu mücadeleyi yükselterek devam edeceğiz” diyerek ivedilikle sorunlarının çözülmesini istedi.

Mesleki eğitim öğretmeni
Ahmet Cinpolat

“Özel sektörün insafına terk edildik”
Atanacağı güne kadar bir akrabasının araba yıkama dükkânında çalışarak geçimini sağlamaya çalışan mesleki eğitim öğretmeni Ahmet Cinpolat ise, özel sektördeki iş şartlarının engelliler için çok zor olduğuna dikkat çekti. Cinpolat, kendi yaşadığı bir olayı örnek vererek; daha önce çalıştığı iş yerinin, tedavisi için aldığı raporları gerekçe göstererek işine son verdiğini söyledi.
Ahmet Öğretmen; “Bizler çalışkan, mücadeleci insanlarız. Ekmeğimizi kazanma davasındayız. Derdimiz birilerini karşımıza almak değil, sadece atanmak istiyoruz. Mesleğimize kavuşmak istiyoruz” dedi.

 

Haberin PDF'ini indirmek için tıklayınız.

Haberin linki için tıklayınız.