Amatör spor kulüpleri ve oyuncuları, destek bekliyor

20.09.2023

Malazgirtspor

Özellikle pandemiden sonra spor alt ligleri zor günler geçiriyor. Maddi ve manevi destek bekleyen amatör liglerde mücadele eden sporcu ve kulüpler, tüm amatör kulüplere yeterli desteğin sağlanmasını istedi.

Yusuf Özgür Bülbül / Muş

Kasım ortasında Çin’de ortaya çıkan, 2020 Ocak ayında büyüyen Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın olarak ilan edilen virüs salgını COVID-19 (koronavirüs) pandemisi, tüm dünyayı etkiledi. Pandemiden itibaren zor günler geçiren spor alt liglerinde mücadele eden oyuncular, kısıtlı imkânlarla hem bireysel hem de takım başarısı için ter döküyorlar. Amatör liglerde mücadele eden sporcular ve kulüpler, antrenör ve sporcuların sporla geçimlerini sağlayamadığına dikkat çekip maddi ve manevi desteklerin verilmesini istiyorlar. 

“Geçimlerini sağlayamıyorlar”

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mert Kayhan, uzun yıllar amatör olarak futbol oynayan bir isim. Sportif performans ve egzersizi, beslenme ile ilişkisi gibi bilimsel çalışmalar yürüten Kayhan, “amatör spora ayrılan pay artmalı” vurgusu yaparak şunları söyledi:

“Amatör branşlar, sporun ana damarlarından birisi. Son yıllarda amatör sporlara verilen önem arttı ama amatör sporların desteklenmesi gerekiyor. Çünkü dürüst, ahlaklı, toplumun değerleriyle örtüşen bireyleri yetiştirmek amatör spordan geçiyor. Spor branşlarıyla ilgili federasyonlar ve yerel yönetimler maddi ve manevi destek sağlıyorlar. Bu desteklerin miktarını artırarak, kısa ve orta vade planlamasıyla Türkiye’nin büyüyen ekonomisinde spora pay ayrılarak sorunların çözülebileceğini düşünüyorum. Çalışmaların artması ve ülke çapına yayılması önemli. Bu alanda çalışan kişiler yeteri kadar maddi ve manevi değer görmüyorlar. Dünyada sporun en güçlü payını futbolun aldığını ifade eden Kayhan, futbolda 3 farklı amatör klasman var. Bölgesel Amatör Lig (BAL), Süper Amatör ve 1.2. Amatör Lig. BAL farklı bir statüde. Büyükşehirlerde amatör sporcular çok ciddi maddi gelir sağlayabilirken, küçük ölçekli illerde oynayan futbolcu ve teknik direktörlerin çok düşük ücret aldığı ve anlaştığı ücreti dahi alamadığı durumlarla karşılaşıyoruz. Bu da kişilerin sporu bırakıp farklı iş sahalarına yönelmesine neden olabiliyor. Gerek antrenörler gerekse de sporcular amatör sporla geçimlerini sağlayamıyorlar. Bu şuan ki ekonomik durumla ilgili değil uzun yıllardır böyleydi. Bu yüzden amatör sporlarda maddi gelir imkânlarını artırabilirsek alttan yetişecek sporcuların daha fazla spora katkı sağlamalarını ülke olarak becerebiliriz.”  

“Maddi destek verilsin”

2 yıldır kadın liglerinde mücadele eden genç sporculardan Gönül Akdağ, Muş Yağmurspor’da forma giyiyor. Ekonomik gelişmişlik seviyesi düşük olan kentte imkânların kısıtlı olmasına rağmen başarılı olmaya çalıştıklarını ve mücadele ettikleri profesyonel liglerde adlarında söz ettirdiklerini aktardı Akdağ, “Ulaşım sıkıntısı, malzeme eksikliği, kalitesiz malzeme ve imkân tamamen çok kısıtlı. Muş gibi bir yerde bu kadın futbol başarısı varken en güzel imkânlar, en iyi desteklerin verilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Amatör futbol oyuncularından biri de Harun Çelik. Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi mezunu olan Çelik, 16 yıllık aktif lisanslı futbolcu. BAL’da birçok takımda oynayan Çelik, amatör spor branşlarına destek verilmesini isteyerek “Maddi yönden birçok sıkıntılar yaşadık. Federasyondan herhangi bir malzeme ve maddi destek alamadığımızdan dolayı profesyonel kulüplerin gölgesinde kalmış bulunmaktayız. Birçok başarılı sporcu maddi sıkıntılardan dolayı bırakmak zorunda kaldı. Bu yüzden de başarı oranı bir hayli düşük seviyede kalıyor. İlerleyen yıllarda federasyondan tek beklentimiz maddi yönden desteklerini esirgememeleri” diye konuştu.

“Sporcu malzemeleri pahalı”

Uzun yıllar süren futbolculuk kariyerinin ardından yıllarca ter döktüğü 1071 Malazgirtspor’da kulüp başkanlığı yapan İsmail Türeli ise amatör müsabakalara katıldıklarını anlattı. Belediye ve kaymakamlık desteklerinin yetersiz kaldığından yakınan Türeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Destekler yetersiz kalınca futbolcularımızın beklentisini karşılayamıyoruz. Özellikle son yıllarda futbolda parasız maç olmuyor. Bütçesi kötü olan takımlar da liglere katılamayınca, futbolcuların ödemesini yapamayınca zor durumda kalıyor. Ekonomik şartlar nedeniyle sporcu malzemelerinin de pahalı olmasından dolayı tüm amatör spor kulüplerine yeterli desteğin sağlanması talebinde bulunuyoruz.”