Online Söyleşi: 10 Şubat 2022 - "Türkiye’ye Hukuk Penceresinden Bakış”

2022-02-02 03:15

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği finansmanıyla yürütülen Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında 10 Şubat 2022 Perşembe 20:00-21:00 saatleri arasında "Türkiye’ye Hukuk Penceresinden Bakış” başlıklı online söyleşi düzenlenecek. Moderasyonu gazeteci Nursun Erel’in üstleneceği söyleşide, Türkiye'nin ana gündem başlıklarından birisi olan "adalet" meselesi irdelenecek. Basın ve ifade özgürlükleri açısından da hukuki gelişmelerin tartışıldığı bugünlerde, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu Türkiye'yi hukuk penceresinden yorumlayacak.

Kayıt için tıklayın:

https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZIqdO-vrjIuE9Dpo1xHDPt9aOzthtcMDiW0

Uygulamayı indirmek ve webinara katılmak için gerekli adımları aşağıda yer alan belgelerde bulabilirsiniz:

Telefondan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Bilgisayardan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

 

Uygulamayı indirdikten sonra toplantıya doğrudan yönlendirilmemeniz durumunda açılacak ekrana 867 3670 9494 kodunu girerek de katılım sağlayabilirsiniz.

 

SÖYLEŞİNİN KONUĞU HAKKINDA:

 

Sabih Kanadoğlu: 20 Mayıs 1938'de Menemen'de doğdu. Ortaöğrenimini İzmir'de bitirdikten sonrasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1959 yılında mezun oldu. Askerliğini Çubuk'ta yedek subay piyade asteğmen ve teğmen olarak yaptı. Burhaniye Hakim Adayı olarak mesleğe başlayan Kanadoğlu, sırasıyla Orhaneli ve Erzurum Cumhuriyet Savcılığı, Bingöl Sulh Hakimliği, Tokat ve Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, İzmir Ceza Hakimliği ve Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi ile Adli Yargı Adalet Komisyonu görevlerinde bulundu. "Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Hukuku" adlı eserinin yanı sıra çeşitli yerlerde yayınlanmış makaleleri bulunan ve 1984 yılında Yargıtay üyeliğine seçildi. Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca 1994 ve 1998 yıllarında iki kez Yargıtay Onbirinci Ceza Dairesi Başkanlığı'na seçildi. Yargıtay Onbirinci Ceza Dairesi Başkanı iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca 19 Aralık 2000 tarihinde Cumhurbaşkanınca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na seçildi. 20 Mayıs 2003'de yaş haddinden emekliye ayrıldı. 22 Mayıs 2012 tarihinde seçildiği Türk Hukuk Kurumu Başkanlığı'nı 2016 yılına değin sürdürmüştür. Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı'dır. 


 

 Notlar :

●      100'den fazla kayıt olması durumunda toplantı saatinde sisteme giriş yapmış olan kullanıcılara öncelik verilecektir.

●      Online söyleşi öncesinde hatırlatma e-postası M4D Projesi tarafından size iletilecek.

●      Etkinlikle ilgili sorularınızı [email protected] adresine e-posta ile gönderebilirsiniz.